Загадъчен кит, никога невиждан жив, има 9 стомаха, разкрива първата дисекция

Лопатозъбият кит Mesoplodon traversii е най-редкият вид кит в света

Ваня Милева Последна промяна на 18 декември 2024 в 00:00 1863 0

5-метров мъжки лопатозъб кит

Кредит Te Papa Atawhai Department of Conservation

5-метров мъжки лопатозъб кит

Изследователи са извършили първата по рода си дисекция на лопатозъб кит - едно от най-неуловимите същества в дълбините.

През юли 5-метров мъжки лопатозъб кит е открит на брега в Тайари Маунт, Отаго, Нова Зеландия.

Този морски бозайник остава до голяма степен неизвестен на науката. Но досега. Пълен екземпляр не е бил възстановяван преди това в състояние, подходящо за научен анализ.

Към днешна дата са намерени само шест потвърдени екземпляра. Освен това никой не е виждал този гигантски кит жив.

Местни общности и природозащитници са работили заедно, за да разширят знанията за този вид (Mesoplodon traversii).

"Този ​​tohorā (кит) не само беше първият по рода си, разчленен от науката, но е и първият път, когато нашето hapū (подплеме) работи с учени, за да обедини местните и западните системи за знания, така че всички да можем да получим по-добра разбиране на кита и неговото поведение", заявява Рейчъл Уесли (Rachel Wesley), член на местното самоуправление на маорите Рунанга и част от екипа за дисекция.

Едноседмичната дисекция се провежда от Департамента по консервация, Музея на Отаго и Университета на Отаго в сътрудничество с местната общност.

Девет стомашни камери

Откриването на изхвърлен на брега лопатозъб кит предоставя уникална възможност на учените да изследват този рядък вид. Дисекцията дава нова информация за неговата анатомия и биология.

Интересното е, че дисекцията разкрива изненадващ факт: лопатозъбите китове имат девет стомаха. Нещо повече, тя предоставя нова представа за диетата на тези същества.

"В някои от тези стомаси открихме клюнове на калмари и няколко лещи от очите на калмари, паразитни червеи и може би някои други части от организми, за които не сме съвсем сигурни", разказва Антон ван Хелден (Anton van Helden), съветник по морски науки в Департамента по консервация.

"Имаме паразитолог, който ще ги изследва, за да разбере какво представляват", добавя Хелдън, експерт по китовете.

Дисекцията също така разкрива и структури, свързани с храненето и производството на звук. Подробните измервания и описания на различни органи ще помогнат на учените да разберат по-добре този вид и връзката му с други китове.

Еволюционни прозрения

Експертите откриват малки рудиментарни зъби в горната челюст на кита. Това е голямо еволюционно откритие - останки от органи или структури, които някога са били функционални в предците на даден организъм, но оттогава са загубили първоначалната си цел.

При този морски бозайник тези малки зъби показват, че лопатозъбите китове са еволюирали от предци с напълно функционални зъби. С течение на времето, когато диетата и начинът на живот на китовете се променят, необходимостта от тези зъби намалява, но не са напълно изгубени от генетичния код.

Китовете притежават и рудиментарни кости на задните крайници, които са останки от техните сухоземни предци. Тези задни крайници сега са редуцирани до малки тазови кости, но те все още могат да играят роля в размножаването на китовете.

Според прессъобщението китът е наречен Онумия (на маорски Ōnumia) от местната коренна общност в чест на района, където е открит.

Източник: Mysterious whale never-seen-alive has 9 stomach chambers, reveals first dissection, Interesting Engineering

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !