Запознайте се с "живия фосил", който е по-стар от динозаврите и е оцелял след ядрен взрив

Ваня Милева Последна промяна на 31 януари 2025 в 00:00 4753 0

дървото Гинко билоба

Кредит PICRYL - Public Domain

Дървото Гинко билоба.

Те са преживели ледниковия период, астероида, който е унищожил динозаврите, и атомния взрив само на километър от тях. Ето историята на тази жива вкаменелост, която отказва да остарее или да умре.

През първите три секунди след детонацията на бомбата "Малчугана" над Хирошима температурата се покачва близо 4000 °C и достига до две мили от нулевата точка.

Дървото Гинко билоба. Кредит: PICRYL - Public Domain

За сравнение, температурата на лавата, която се отделя при изригване на вулкан, е около 1300 °C. Космически кораб, който навлиза отново в земната орбита, може да се сблъска с температури до 2200 °C. Повърхността на Слънцето е с температура от 3300 °C.

Всеки, който се е намирал в радиуса на взрива, е загинал мигновено, сградите са се разтопили и по-голямата част от града се е превърнала в пепел в бушуваща огнена буря. За шест дървета Гинко билоба, растящи само на около километър от хипоцентъра на взрива, обаче това е просто още едно събитие, което трябва да се преживее.

Лишени от листа и овъглени от експлозията, тези дървета възкръсват в рамките на няколко месеца, противопоставяйки се на всички обстоятелства. Това е само една глава от удивителната сага за Гинко билоба - вид, който е преживял не само ядреното опустошение, но и ледниковия период, масовите измирания и епохите на екологични сътресения.

Тези древни дървета са нещо повече от дървета - те са живи паметници на устойчивостта, еволюцията и оцеляването.

Гинкото не се е променило много от епохата на динозаврите

Дърветата гинко билоба често са наричани "живи вкаменелости" и за това има основателна причина. Родословието му датира отпреди повече от 290 милиона години, от пермския период, като предшества дори динозаврите. Със своите характерни ветрилообразни листа и устойчива структура дърветата гинко са останали почти непроменени през хилядолетията.

Вкаменелости от юрския период разкриват листа, почти идентични с тези на съвременното гинко, което показва тяхната еволюционна стабилност. В продължение на милиони години дръвчетата гинко са процъфтявали в Лавразия, северния суперконтинент, докато през креда и палеоген не са изчезнали динозаврите и голяма част от флората и фауната покрай тях.

Вкаменелости от юрския период разкриват листа, почти идентични с тези на съвременното гинко. Кредит: Wikimedia Commons, Pexels

Макар че много видове са подложени на това масово измиране, гинкото е оцеляло. През следващите хилядолетия обаче тяхното господство намалява, тъй като цъфтящите растения се появяват и диверсифицират, конкурирайки се за ресурси и пространство.

Към края на плейстоцена дивите растения гинко са сведени до изолирани популации в Китай. Те са на ръба на изчезването, но успяват да се задържат благодарение на комбинация от природна устойчивост и изненадващ съюзник - човечеството.

Хората са помогнали на неостаряващите дървета гинко да оцелеят

Много от живеещите днес дървета гинко са нещо повече от обикновени оцелели - те са истински древни хора. В китайските планини Чжуннан, близо до будисткия храм Гу Гуанин, се намира 1400-годишно дърво гинко, чиито златни листа покриват територията на храма всяка есен.

През целия си живот това дърво е преживяло някои от най-значимите събития в човешката история: възхода и падението на династията Тан, създаването на търговските пътища по Пътя на коприната и глобалните сътресения на индустриалната революция. Подобно на голямата панда, дърветата гинко също се смятат за "национално съкровище" на Китай.

Погледнато отдалеч, хилядолетното дърво гинко блести, свети, изглежда като украсено с безброй нанизи златни монети. По време на сезона на падащите листа целият двор е покрит със златен килим, което прави ярък и ефектен контраст с тържествения древен храм. Когато хилядолетното дърво гинко цъфти през есента, венчелистчетата му падат като конфети, покривайки храма със златистожълт килим. Твърди се, че старото дърво гинко е засадено лично от император Тайцзун от династията Тан (618-907), което обяснява царствения му вид. Кредит: Aesthetic Sharer ZHR@X

Забележително е, че гингото е смятано за изчезнало в дивата природа до началото на 20-ти век, когато малки популации са открити отново в отдалечени райони на Китай.

Сега изследователите смятат, че някои от тези популации са били запазени и отглеждани от будистки монаси, които са почитали дърветата заради тяхната красота, устойчивост и лечебни свойства. Това е ироничен обрат - в епоха, в която хората често са отговорни за унищожаването на околната среда, сега са изиграли ключова роля за спасяването на вид, който ни е предшествал с милиони години.

Днес дърветата гинко украсяват градските улици, парковете и храмовете по целия свят. Тяхната издръжливост ги прави идеални за градска среда - те са устойчиви на замърсяване, вредители и сурови климатични условия. Но дълголетието им не е само въпрос на обстоятелство, а е дълбоко вкоренено в биологията им.

Клонка гинко сплодове. Кредит: PickPik (Public Domain Certification)

Генетичният дар, който продължава да дарява - дори в продължение на хиляди години

За разлика от повечето организми, при гинкото няма ясни признаци на стареене - биологичният процес на стареене, който в крайна сметка води до смърт. Дори 600-годишни дървета гинко поддържат същата жизненост и имунни реакции като по-младите си събратя, според проучване от януари 2020 г., публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences.

На клетъчно ниво гинко продължават да произвеждат антиоксиданти и антимикробни съединения през целия си живот, предпазвайки се от болести и инфекции. Техният камбий - слой от стволови клетки в ствола - остава активен и здрав, което позволява непрекъснат растеж.

Интересен факт е, че според някои проучвания старите дървета гинко дори растат по-бързо от по-младите - явление, което се дължи на нарастващата им обиколка и способността им да съхраняват и пренасят ефективно хранителни вещества. Тази способност за поддържане на метаболитните функции и структурната цялост в продължение на векове няма аналог в растителното царство.

Улица с дървета гинко. Кредит: Wikimedia Commons, Pexels

Освен това гинкото е изключително приспособимо. Тези дървета могат да се възстановяват след увреждания, независимо дали са причинени от природни бедствия или, както показа Хирошима, от ядрени взривове. Дълбоката им коренова система ги закрепва здраво в почвата, което им позволява да имат достъп до вода и хранителни вещества дори при тежки условия. Тази устойчивост се засилва от дебелата им кора, която представлява естествена бариера срещу вредители, болести и екстремни условия на околната среда.

Интересно е, че генетичният състав на гинкото играе решаваща роля за дълголетието му. Проучванията разкриват, че гените, свързани с устойчивостта на патогени и реакцията на стрес, остават силно активни дори при древните екземпляри. Това постоянно производство на защитни съединения прилича на имунна система, която никога не отслабва - черта, която гарантира, че тези дървета могат да устоят на изпитанията на времето.

Историята на Гинко билоба и неговата издръжливост през хилядолетията е свидетелство за устойчивостта на природата, която е толкова велика, колкото и тези дървета.

Източник: Meet The ‘Living Fossil’ That’s Older Than The Dinosaurs (Hint: It Also Survived A Nuclear Blast), Scott Travers, 

    Най-важното
    Всички новини