И днес, за девета поредна година всички сме приканени да отбележим “Часът на Земята” като изгасим лампите в къщите си за един час и така не само спестим енергия, но и покажем съпричастност към съдбата на Земята, солидарност към зелената идея, устойчивото развитие и пр. клишета.
Аз няма да го направя.
Има ли полза за енергопроизводството
Идеята на инициативата “Часът на Земята” е да си загасим лампите и електроуредите за един час, че да спестим ток и така да се замърсява по-малко нашата изстрадала планета.
Електропроизводствената и електропреносната мрежа са изключително сложни системи. Те са проектирани така, че винаги да са под напрежение. Електричеството не може да го складира, за да се ползва по-късно.
Електроцентралите ще произвеждат ток независимо дали хората ще си загасят лампите. Те не са като ключът на лампата вкъщи, която ни призовават да изключим в 20:30.
Включването в националната енергопреносна мрежа и извеждането от мрежата на електроцентралите е сложна операция, която се планира с месеци и става бавно. Тези мощности ще продължават да произвеждат електричество, независимо дали всички ще си изгасят лампите.
Електрическата мощност трябва да бъде консумирана или разсеяна, след като вече е произведена. А като се появи излишък, енергопреносната мрежа го компенсира като включва допълнителни товари.
Просто това не е начинът да помогнем на природата.
Символът
Да се абстрахираме от хипотетичните ползи и реалните вреди от "Часът на Земята". Да речем, че изгасването на лампите е символ.
Това да управляват огъня (светлината) е била първата победа в очовечаването на нашите прадеди. А електричеството направи възможна индустриалната революция. Да разполагаш с достъпно, изкуствено осветление е символ на напредъка на човешката цивилизация.
Аз не желая да се връщам нито в пещерите, нито в Средновековието за да чета на свещи. И то точно през 2015, обявена от ЮНЕСКО за Година на светлината.
А призивите и дебатите, които водят някои "зелени" за връщане към "естествения" начин на живот приемам като чисто лицемерие, особено водени през смартфоните им. Да, хубаво е край огъня на плажа на Карадере, но само през отпуската.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21.03 2016 в 08:57
20.03 2016 в 17:54
За съжаление обаче, индивиди като автора на тази статия са изостанали в еволюционно отношение и не могат да си представят какво би се случило в бъдещето, ако не се грижим за околната среда сега. Също така историята съвсем не е пълна с примери как от малки и простички идеи се раждат революции???
Ето една проста и логична верига:
авторът на статията не му се занимава с идеи по-големи от дивана му => авторът на статията пише глупости => авторът на статията е тъп като дървена лъжица
20.03 2016 в 06:55
31.03 2015 в 20:15
Ами, мило другарче, като не искаш да си изгасиш едната тъпа крушка, щото не верваш, че това ще "помогне" на природата, ама верваш на спасителя от екрана, как да повярвам, че утре няма да продадеш родината на първия "освободител", и няма да се изплюеш върху националния флаг,ако се видиш натесно, щото какво толкова нали, не че не сте правили през живота си, и по-недойстойни неща от това да си изхвърлите торбичките през терасата.
Честно казано, свалям шапка на чичо от село, дето ще рече ама мача ми е тогава, аз и без това не харча много, вместо на тия програмни плювки - защо не вярвам и защо няма и тн. Ами да, и аз не го направих, имах си работа и ток ми трябваше, ама не искам медал за гражданска заслуга, нито мисля, че това е достойно, та чак да се хваля с него.
Е, да ви утеша, та да не се храчите толкова - на "природата" хич не и пука за вас и такива като вас, както на вас хич не ви дреме за бактериите, върху изхвърления фас на улицата.
Майката природа е кучка, намирала е колая досега на всеки грешен запъртък в хода на еволюцията, и ще намери начин отново. Амнистия за тези простъпки не се предвижда.
29.03 2015 в 20:27
29.03 2015 в 17:33
29.03 2015 в 13:40
28.03 2015 в 19:41
28.03 2015 в 17:50
28.03 2015 в 15:58
Последни коментари