Когато се усмихваме, често показваме и зъбите си, което при животните обикновено означава неблагоразположение и заплаха.
Защо смисълът на усмивката е толкова различен при хората и другите животни?
По този въпрос отговарят американски учени в списание Scientific American.
Еволюцията на усмивката е недоизяснен докрай въпрос.
При бебетата показването на зъбите често е свързано не с благоразположение, а с уплаха. От друга страна, усмивката със скрити зъби при малките деца изразява често удоволствие, отбелязва Антъни Стоукс (Anthony Stocks). антрополог от Университета на Айдахо.
А в животинския свят показването на зъбите не винаги означава заплаха. При приматите усмивката със скрити зъби често означава готовност за подчинение. Възможно е човешката усмивка да се е развила от това, смята Франк МакЕндрю (Frank McAndrew), психолог от колежа Нокс в Гейлсбърк, щата Илинойс.
Приматите показват заплаха с оголване на зъбите с изтеглени назад устни и широко отворена челюст - те са готови да хапят. Но ако зъбите са стиснати и устните отпуснати е ясно, че липсва намерение да се причини вреда. В съчетание други характеристики на лицето, като например погледа, приматите могат да изразят широк диапазон емоции, обяснява ученият.
Особенно интересен фактът е, че не е нужно човек да се учи да се усмихва. Децата, които се раждат слепи и никога не са виждали как се усмихват другите хора, го правят по същия начин, както зрящите при същите ситуации, отбелязваМакЕндрю.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари