24-годишна жена от Дубай стана първата, която има бебе с помощта на тъкан от яйчник, замразена преди да навлезе в пубертета.
На Моаза ал Матруши (Moaza Al Matrooshi), която роди здраво бебе момче в болницата Портланд в Лондон тази седмица, е отстранен десния й яйчник и криогенно замразен, когато тя е само на 9 години, за да го предпази от увреждане от химиотерапията, разказва IFLScience.
Ал Матруши е родена с болест, наречена бета-таласемия и е трябвало да се подложи на лечение като младо момиче. Но след като химиотерапията може да увреди репродуктивните й тъкани, лекарите решават да премахнат десния й яйчник предварително. След това го съхраняват в течен азот в продължение на следващите 15 години при температура от -196 ° С.
След като е подложена на химиотерапия, левият яйчник на Ал Матруши спира да работи и тя влиза в менопауза. Но когато лекарите по-късно трансплантират малки ленти тъкан от запазения й десен яйчник върху двата й яйчника и на матката й, нейните хормони се връщат към нормалното си ниво, което й позволява да има цикъл.
След това тя е подложена на оплождане ин витро като се използва сперма от съпруга й Ахмед, в резултат два ембриона се имплантират в утробата й преди девет месеца, единият от която се превръща в новия й син.
Сара Матюс, под чието ръководство се извършва ин витрото, заяви пред Би Би Си, че "това е огромна крачка напред. Ние знаем, че трансплантацията на тъкан на яйчници работи при по-възрастни жени, но не знаех, че може да се вземе тъкан от дете, да се замрази и да работи отново".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари