
Изработването на каменни инструменти не е уникално за хората и техните предци, откриват антрополози от Института за еволюционна антропология "Макс Планк".
Изследването, публикувано в Science Advances, се основава на нови анализи на каменни инструменти, използвани от дългоопашати макаци в националния парк Phang Nga в Тайланд. Тези маймуни използват каменни инструменти, за да разчупват ядки с твърди черупки. При този процес маймуните често чупят своите чукове и наковални. Получената в резултат на това съвкупност от счупени камъни е значителна и широко разпространена в целия пейзаж. Нещо повече, много от тези артефакти притежават същите характеристики, които обикновено се използват за идентифициране на умишлено изработени каменни инструменти в някои от най-ранните археологически обекти в Източна Африка.
"Способността за умишлено изработване на остри каменни люспи се разглежда като решаващ момент в еволюцията на хоминините, а разбирането на това как и кога е станало това е огромен въпрос, който обикновено се изследва чрез изучаване на минали артефакти и фосили. Нашето изследване показва, че производството на каменни инструменти не е уникално за хората и нашите предци", обяснява водещият автор Томос Профит (Tomos Proffitt), изследовател в Института за еволюционна антропология "Макс Планк".
"Фактът, че тези макаци използват каменни инструменти за обработка на ядки, не е изненадващ, тъй като те също така използват инструменти, за да получат достъп и до различни ракообразни. Интересното е, че по този начин те случайно създават съществен собствен археологически запис, който отчасти е неразличим от някои артефакти на хоминини."
Пример за дългоопашат макак, който използва каменен инструмент, за да достигнат до храната. Кредит: Lydia V. Luncz
Нов поглед върху еволюцията на технологията на каменните инструменти
Сравнявайки случайно получените каменни фрагменти, изработени от макаците, с тези от някои от най-ранните археологически обекти, изследователите успяват да покажат, че много от артефактите, изработени от маймуните, попадат в диапазона на тези, които обикновено се свързват с ранните хоминини.
"Фактът, че тези артефакти могат да бъдат произведени чрез чупене на орехи, има значение за обхвата на поведенията, които свързваме с люспи с остри ръбове в археологическия запис", отбелязва съавторът Джонатан Рийвс (Jonathan Reeves).
Новооткритите каменни инструменти на макаци предлагат нов поглед върху това как първата технология може да е започнала да се развива при най-ранните ни предци и че нейният произход може да е свързан с подобно поведение при чупене на ядки, което може да е значително по-старо от сегашния най-ранен археологически запис.
"Чупенето на ядки с помощта на каменни чукове и наковални, подобно на това, което някои примати правят днес, се предполага от някои изследователи като възможен предшественик на целенасоченото производство на каменни инструменти. Това изследване, заедно с предишните, публикувани от нашата група, отваря вратата към възможността да се идентифицира такъв археологически подпис в бъдеще", заявява Лидия Лунч (Lydia Luncz), водещ автор на изследването и ръководител на изследователската група за технологични примати в Института за еволюционна антропология "Макс Планк". "Това откритие показва как живите примати могат да помогнат на изследователите да проучат произхода и еволюцията на използването на инструменти в нашата собствена линия."
Справка: Tomos Proffitt et al, Wild macaques challenge the origin of intentional tool production, Science Advances (2023). DOI: 10.1126/sciadv.ade8159. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.ade8159
Източник: Surprising similarities in stone tools of early humans and monkeys, Max Planck Society
Още по темата

Човекът
Инструменти от каменната ера всъщност може да са били изработени от маймуни

Животът
Маймуните търсят закономерности, които не съществуват - точно както правят хората

Животът
Първи в историята кадри показват как японски маймуни ловят риба (видео)

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари