Как са успели през 19 век да изградят Кристалния дворец за 190 дни?

Тайната е в стандартизацията

Ваня Милева Последна промяна на 24 септември 2024 в 00:00 20874 0

Картина на Кристалния дворец в Хайд парк, на която хора, облечени във викторианска мода, се разхождат по тревата

Кредит Read & Co. Engravers & Printers, 1851 г., Wikimedia Commons

Изглед от улица Найтсбридж към Кристалния дворец в Хайд парк за Голямото международно изложение през 1851 г. Лондон.

Историци в областта на инженерните науки са разрешили загадка, която дълго време е озадачавала хората относно Кристалния дворец в Лондон.

По време на построяването си през 1851 г. Кристалният дворец е бил дълъг повече от 560 м, а покривът му е бил поддържан от 3300 чугунени колони, и много хора са се питали как такава гигантска сграда е могла да бъде построена само за 190 дни.

Сега британски изследователи твърдят, че Кристалният дворец е първата сграда, за която е известно, че е използвала стандартни винтови резби, които сега са широко разпространени и от съществено значение за съвременното строителство и инженерство.

Откритието обяснява как гигантската зимна градина е одобрена за строеж през юли 1850 г. и завършена на 1 май 1851 г., навреме за откриването на Голямото изложение в Хайд парк.

Кристалният дворец е включвал 30 000 гайки и болтове и изследователите смятат, че именно стандартната им резба е позволила сградата да бъде построена в изключително кратки срокове.

Преди стандартизацията винтовете са били изработвани от опитни занаятчии. В резултат на това не е имало два еднакви винта и болта. Поради това е било почти невъзможно да се замени изгубен или счупен винт или да се използват взаимозаменяеми гайки и болтове.

Британската стандартна резба Whitworth 7/8, определена от Уайтуърт през 1841 г. Кредит: Professor John Gardner, Anglia Ruskin University

През 1841 г. Джоузеф Уайтуърт (Joseph Whitworth) изобретява резбата на Уайтуърт, за да стандартизира стъпката на винтовата резба - спираловидното оребрение от външната страна на винта или болта. По-късно този стандарт става известен като British Standard Whitworth (BSW) - първият в света национален стандарт за винтови резби.

Кристалният дворец е демонтиран през 1854 г. и възстановен в Сиденхам, южен Лондон, където остава до пожара през 1936 г.

Черно-бяла снимка на масивна сграда със стъклена зимна градина, простираща се по цялата ширина на снимката. Пред нея е разположен голям кръгъл фонтан с кула на заден планКристалният дворец в Сиденхам, южен Лондон, 1854 г. Кредит: Photo by Philip Henry Delamotte, 1854 г. - public domain via Wikimedia Commons

Изследователите откриват използването на винтови резби "Уитуърт" в останките от сградата и близката южна водна кула, построена за захранване на фонтаните пред Кристалния дворец.

Те откриват, че както болт за колона от Кристалния дворец, така и гайка и болт от водната кула са били изработени по британския стандарт "Уитуърт". Откритието потвърждава, че резбата "Уитуърт" е била използвана в сградата на Кристалния дворец 5 десетилетия преди да бъде приета като британски стандарт през 1905 г.

"Изработих нови болтове по британския стандарт Уитуърт и доказах, че те пасват на оригиналните гайки", разказва водещият автор професор Джон Гарднър (John Gardner) от Университета Англия Ръскин (Anglia Ruskin University) във Великобритания. Гарднър е професор по английска литература с интереси в областта на историята на инженерството.

Снимка на голям, ръждясал болт с неправилна форма и няколко останали спираловидни резби. До него е почти идентичен, новопроизведен болт с оригинална гайка, монтирана на краяОригинална гайка пасва на новопроизведен болт, изработен по британския стандарт Уитуърт, тя е до стария болт с няколкото останали резби. Кредит: Professor John Gardner, Anglia Ruskin University

"Стандартизацията в инженерството е от съществено значение и е нещо обичайно през 21-ви век, но нейната роля в строителството на Кристалния дворец е голямо постижение", заявява Гарднър.

"Голямото изложение от 1851 г. е организирано, за да покаже най-доброто от инженерните постижения. То е посетено от около шест милиона души, което е една трета от населението на Великобритания, и привлича някои от най-известните личности на деня, сред които Шарлот Бронте, Чарлз Дикенс, Джордж Елиът, Чарлз Дарвин и Майкъл Фарадей.

"По ирония на съдбата Джоузеф Уайтуърт е награден с медал на Съвета за експозициите си на изложбата в Кристалния дворец, но важната му роля в изграждането на самата сграда не е призната досега."

Справка: Gardner, J., & Kiss, K. (2024). Thread form at the Crystal Palace. The International Journal for the History of Engineering & Technology, 1–16. https://doi.org/10.1080/17581206.2024.2391984 

Източник: Mystery of the Crystal Palace’s 190-day construction solved, Сosmos magazine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !