Лудият император Калигула е притежавал изненадващи медицински познания, разкри ново изследване

Ваня Милева Последна промяна на 22 юли 2025 в 00:00 117 0

Лудият император Калигула е притежавал изненадващи медицински познания, разкрива ново изследване от древноримски текстове

Кредит Copenhagen, New Carlsberg Glyptotek. Sergey Sosnovskiy / CC BY-SA 2.0

Лудият император Калигула е притежавал изненадващи медицински познания, разкрива ново изследване от древноримски текстове

Император Калигула е известен със своята жестокост и ексцентричност. Но нова статия разкрива изненадващ елемент от прословутия император: очевидната му запознатост с древната медицина, по-специално употребата на кукуряк, активна билка, свързана с гръцкия град Антикира.

В изследване, публикувано в Proceedings of the European Academy of Sciences & Arts, двама изследователи - Андрю Кох (Andrew Koh) от Йейлския университет и Тревър Люк (Trevor Luke) от Държавния университет на Флорида откриват кратък епизод от римският историк Светоний. Той разказва за римски сенатор с преториански ранг, който пътува до Антикира, за да лекува неуточнено заболяване с кукуряк, растение, използвано в древността за лечение на епилепсия, меланхолия и психични заболявания.

Когато сенаторът продължил да моли Калигула да му удължи медицинския отпуск, императорът наредил екзекуцията му, твърдейки, че "кръвопускането е необходимо за този, на когото кукурякът не е бил от полза толкова време".

Тази зловеща остроумна забележка, досега разбирана като белег на садизма на Калигула, може да се разглежда като представяне на нюансирано осъзнаване на медицинската практика в древен Рим. Според изследователите, забележката всъщност отразява езика на медицинските текстове от този период. Тя предполага, че Калигула е знаел терапевтичната продължителност на кукуряка и дори е познавал алтернативи, като кръвопускане, промотирани от Целз в De Medicina, трактат, написан по времето на предшественика на Калигула, Тиберий.

Изследователи от Програмата за древна фармакология на Йейл (YAPP) комбинирали етноботаническа теренна работа в съвременна Гърция с внимателно проучване на древни материали като ръкописа на Диоскорид от Виена. Те откриват, че макар големи количества кукуряк вероятно да не са съществували дори в Антикира, градът е бил известен с уникалните си лечебни отвари, най-често комбиниращи кукуряк с друго растение, сезамоид, за да противодействат на токсичните му ефекти. Тези мощни отвари помогнали за изграждането на репутацията на Антикира като един вид "клиниката Майо на римския свят", обяснява Кох.

Лудият император Калигула е притежавал изненадващи медицински познания, разкрива ново изследване от древноримски текстовеHelleborus cyclophyllus в Ботаническата градина на Дънидин, Нова Зеландия. Кредит: Krzysztof Golik / CC BY-SA 4.0

Репутацията на Антикира като лечебен център вече е привличала римския елит през първи век пр.н.е. Прапрадядото на Калигула, Марк Ливий Друз, е лекуван успешно от епилепсия там през 91 г. пр.н.е. Градът е част от нарастваща тенденция в „древен медицински туризъм“, при който заможни римляни пътуват в чужбина за специализирани грижи.

Изследователите твърдят, че връзката на Калигула с Антикира и кукуряка не е случайна. Древни текстове предполагат, че императорът е страдал от безсъние, епилепсия и психични заболявания – всички състояния, традиционно лекувани с кукуряк. Неговата параноя може също да го е подтикнала да изучава отрови и противоотрови: баща му Германик умира при подозрителни обстоятелства, за които семейството смята, че са свързани с отравяне. Тази атмосфера на страх може да е подтикнала Калигула да се занимава с фармакология – не само защото се е интересувал, но и защото е трябвало да оцелее.

Лудият император Калигула е притежавал изненадващи медицински познания, разкрива ново изследване от древноримски текстовеМраморен бюст на Калигула със следи от оригинална боя до гипсово копие, опитващо се да пресъздаде полихромните традиции на древната скулптура. Кредит: Carlsberg Glyptotek, København

Засиленият интерес на Калигула към медицински познания се подкрепя и от текстове на философа Филон Александрийски, който, макар и критик на Калигула, пише, че императорът е притежавал обширни практически знания, включително познания по медицина. Филон дори обвинява Калигула, че е покварил лечебното изкуство на Аполон за лични цели – обвинение, което по ирония на съдбата доказва, че той е бил запознат с тези изкуства.

Въпреки че Светоний и други древни историци са изобразили Калигула като луд, Кох и Лука предполагат, че тези изображения може би са изопачавали фактите умишлено. Интересът на императора към медицината, особено познанията му за кукуряка и римската фармакология, биха могли да бъдат изопачени в зловещи разкази за масово отравяне.

Изследването на изследователите няма за цел да възстанови цялостния образ на Калигула, а се стреми да представи по-сложен образ – такъв, който разпознава начина, по който медицинските знания са били използвани, интерпретирани и политически манипулирани в древността.

Справка: Trevor S. Luke et al, (2025). Antikyran hellebore in the time of Caligula, Proceedings of the European Academy of Sciences and ArtsDOI: 10.4081/peasa.56

Източник: Mad emperor Caligula had surprising medical knowledge, new research reveals from ancient Roman texts, Dario Radley, Archaeology magazine

    Най-важното
    Всички новини