Открита е запечатана древноегипетска гробница на около 4000 години в Луксор

Ваня Милева Последна промяна на 07 ноември 2024 в 00:00 1560 0

Част от артефактите, намерени в гробницата

Кредит South Asasif Conservation Project

Част от артефактите, намерени в гробницата

Открита е запечатана погребална камера, която съдържа останките на 11 мъже, жени и деца, което предполага, че е била фамилна гробница, използвана от поколения по време на 12-ата и 13-ата династия.

Находката бележи първата открита в района гробница от Средното царство, което е съществувало в периода 1938 г. пр. н. е. - 1630 г. пр. н. е.

Американски и египетски изследователи от проекта за опазване на Южен Асасиф (South Asasif Conservation Project) отбелязват, че телата са били положени едно до друго в дървени саркофази, като главите им са били обърнати в редуващи се посоки.

Въпреки че наводненията са повредили голяма част от мястото на погребението, предмети, направени от по-малко нетрайни материали - като бижута и някои каменни артефакти - са останали непокътнати. Тези предмети включват огърлици, гривни и фигурки, много от които изобразяват животни и божества, символични за древните египтяни, обяснява ръководителят на египетския археологически сектор, д-р Айман Ашмауи.

Находките от погребение 4.  Кредит: South Asasif Conservation Project

Сред съкровищата имало и две медни огледала, едното с дръжка във формата на лотос, а другото - с изображение на Хатор - египетската богиня на небето, жените, плодородието и любовта.

Гробницата е открита в непосредствена близост до храма на Хатшепсут на западния бряг на река Нил в Луксор.

Катрин Блекени (Katherine Blakeney), водещ американски археолог, заявява: „Откриването на първата гробница от Средното царство в некропола на Южен Асасиф променя неговата история, като поставя Южен Асасиф в рамките на обширния некропол на Тебан от Средното царство.

Това е фигурката, която изобразява Хатор - египетската богиня на плодородието и любовта Дръжката на огледалото. Кредит: South Asasif Conservation Project

Изследователите планират да продължат разкопките, за да открият други артефакти, които биха могли да хвърлят светлина върху начина, по който хората са живели по време на Средното царство в Египет.

Артефактите включват огърлица от аметист, изработена от мъниста, която е била открита, докато археолозите са извършвали реставрация на гробницата на Карабаскин, чиновник от 25-та династия. Кредит: South Asasif Conservation Project

Археолозите съобщават, че находката е променила историята на Южния Асасиф, за който преди се е смятало, че съдържа само погребения от 18-та, 22-ра, 25-та и 26-та династия на Древен Египет, обхващащи периода от 1550 г. пр. н. е. до 525 г. пр. н. е.

Погребенията вероятно датират от времето на 12-те най-големи фамилии в региона, посочват от МТА и добавят, че находката може да допринесе за разбирането на археолозите за погребалните практики и ритуали по онова време.

По-голямата част от бижутата са намерени сред женските останки, с изключение на изящна огърлица, открита в един от мъжките гробове.

Това е може би най-значимото от откритията, тъй като огърлицата, състояща се от 30 аметистови мъниста и две мъниста от ахат около главата на хипопотам, показва, че мъжът е заемал висок пост.

По време на Средното царство на Тива хипопотамът е смятан за изключително важен, тъй като олицетворява силата на река Нил и често е погребван в гробниците, за да защитава покойниците при навлизането им в отвъдния живот.

Тази огърлица се смята за най-важната находка, защото е единствената, принадлежаща на мъж и може би означаваше, че той е от по-високо положение. Кредит: South Asasif Conservation Project

Фигурките на хипопотама са често срещани в гробниците от Средното царство и понякога е изобразяван като бременната богиня Тауерет, която означава плодородие и защита.

Тази огърлица се е смятала за най-важна, защото е била единствената, принадлежаща на мъж, и може би е означавала, че той е бил на по-високо положение

Животното е украсено и с огърлици, гривни, пръстени и колани от червен ахат, които при отварянето на гробницата все още са били в добро състояние.

Находките от погребение 10.  Кредит: South Asasif Conservation Project

"Подобно майсторство подчертава културната и художествената изтънченост на Средното царство", коментира Блакени пред списание Archaeology Magazine.

Египтяните, живели по време на Средното царство, преживяват период на просперитет и политическа стабилност.

След десетилетия на безредици те изграждат силна централизирана власт и имат процъфтяваща търговия и успешно земеделие, което води до изобилие в производството на храни и процъфтяваща икономика.

Фараоните от 12-та династия били смятани за „добри пастири“, които активно се грижели за народа си, а членовете на средната класа видели как животът им се подобрява, тъй като получили достъп до повече потребителски стоки.

Смята се, че разцветът на Средното царство настъпва по това време, когато фараоните Аменемхет I и Сенушрет I повишават благосъстоянието на народа, културните, художествените и литературните постижения.

Американският екип заяви, че сега планира да проведе допълнителни разкопки в района, за да разкрие повече аспекти на древната гробница и да хвърли светлина върху това как са живели нейните обитатели през епохата на Средното царство.

Източници:

Discovery Announcement!, South Asasif Conservation Project

US-Egyptian team discovers 4,000-year-old Middle Kingdom tomb in Luxor, Dario Radley, Archaeology Magazine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !