Широко разпространено е схващането, че причината за сексуалното насилие може да е "провокативният" външен вид на жената. Учени от Канада обаче са установили, че в зависимост от нивото на тестостерон, мъжете да реагират еднакво както на жени със секси дрехи, така и на консервативно облечени.
Неотдавнашно проучване, публикувано в Psychoneuroendocrinology, предлага нов поглед върху начина, по който тестостеронът влияе върху възприятията на мъжете за жените. Докато сексуализираните жени често биват дехуманизирани въз основа на външния им вид, изследователите откриват, че повишените нива на тестостерон също така карат мъжете да дехуманизират жените, облечени консервативно, дори и при липса на сигнали за сексуализация. Това откритие подчертава как физиологичните промени, като например повишеният тестостерон, могат да променят начина, по който мъжете възприемат жените.
Дехуманизацията е вреден процес, при който индивидите се възприемат лишени от качества, които ги правят уникални човешки същества, като например емоции и морал. Изследванията показват, че сексуализацията играе значителна роля за начина, по който хората възприемат жените. Както мъжете, така и жените са по-склонни да дехуманизират жени, които носят по-разголени дрехи.
Малко се знае обаче дали физиологични фактори като нивата на тестостерона могат да допринесат за това поведение. Тестостеронът е свързан със социалното поведение, включително агресията и сексуалната импулсивност. Като се има предвид, че нивата на тестостерон при мъжете се повишават след взаимодействие с жени или излагане на сексуални стимули, изследователите решават да проучат дали рязкото повишаване на тестостерона може да доведе до дехуманизация дори без сексуализация.
"Изследванията в областта на социалната психология показват, че сексуализираните жени често са дехуманизирани - т.е. приписват им се по-малко човешки качества. Този процес може да има изключително негативни последици за комфорта на жените, тъй като дехуманизираните жени по-често стават жертви на сексуална или физическа агресия, а също така е по-вероятно да бъдат обвинявани като жертви", обяснява авторката на изследването Франческа Луберти (Francesca Luberti), която е завършила изследването, докато е била постдокторант в университета Ниписинг.
"Като се имат предвид тези вредни последици, е важно да се разберат механизмите, които водят до дехуманизация на жените. Ние се интересувахме да допринесем за тези усилия, като проучим дали физиологичните фактори, като например повишаването на нивата на тестостерон, играят роля в дехуманизирането на сексуализираните и несексуализираните жени от страна на мъжете."
С повишени нива на тестостерон мъжете са склонни да дехуманизират жените, независимо от външния им вид. Кредит: Francesca R. Luberti, Psychoneuroendocrinology
За да изследват връзката между тестостерона и дехуманизацията, изследователите провеждат двойно сляп, плацебо-контролиран експеримент. За изследването са наети общо 120 здрави млади мъже на възраст между 18 и 38 години. Участниците са били студенти или членове на общността и повечето от тях са се определили като хетеросексуални. Изследователите изключват участници с болести или лекарства, които биха могли да повлияят на нивата на хормоните, за да се гарантира, че резултатите няма да бъдат изкривени от други променливи.
Участниците посещават две експериментални сесии с интервал от две седмици. По време на едната сесия те получават доза тестостерон, а по време на другата - плацебо. Тестостеронът е бил прилаган под формата на назален гел, за който е установено, че бързо повишава нивата на тестостерон.
За да измерят как тестостеронът влияе на дехуманизацията, участниците са гледали видеоклип на жена, която е била облечена консервативно или в по-откровено, сексуализирано облекло. Всеки участник гледал една и съща версия на видеото и в двете сесии. Жената във видеото била заснета да отговаря на въпроси в стил интервю по неутрален начин, което позволява на изследователите да изолират ефектите на тестостерона и стила на обличане.
След като гледат видеоклипа, участниците изпълняват поредица от задачи за оценка на различни форми на дехуманизация. Първо, те участват в задача за дехуманизация, основана на емоции, при която оценяват степента, в която жената може да изпитва емоции, които са или уникално човешки, като разкаяние и надежда, или емоции, споделяни с животните, като страх и вълнение.
След това участват в задача за дехуманизация, основана на личността, при която оценяват личностните характеристики на жената, като правят разлика между характеристики, които са уникално човешки, като отвореност към опита, и такива, които са общи както за хората, така и за животните, като невротизъм.
Накрая участниците изпълняват задача за дехуманизация на възприятията, при която трябва да разпознават лица, представени в изправено или обърнато положение. Тази задача измерва степента, в която те обработват лицата цялостно (конфигурационно) спрямо характеристика по характеристика, като по-малко цялостната обработка показва по-високи нива на дехуманизация.
Изследователите установяват, че тестостеронът има специфичен ефект върху дехуманизацията, основана на емоциите. Мъжете, които са приемали тестостерон, са приписвали по-малко уникални човешки емоции на консервативно облечената жена в сравнение с мъжете, които са приемали плацебо. С други думи, тестостеронът е увеличил дехуманизацията, основана на емоциите, към консервативно облечената жена, като е намалил степента, в която мъжете са вярвали, че тя може да изпитва специфични човешки емоции, като надежда и разкаяние.
Мъжете са изпълнявали задачи, определящи нивото на дехуманизация след приема на тестостерон и плацебо. Кредит: Francesca R. Luberti, Psychoneuroendocrinology
Интересно е, че резултатите за сексуализираната жена са различни. Мъжете обезличават жената в сексуализираното видео, независимо дали са получили тестостерон или плацебо. Това предполага, че самото присъствие на сексуализиращи сигнали е било достатъчно, за да предизвика дехуманизация и при двете условия, и че тестостеронът не е засилил този ефект.
"Определено бяхме изненадани да установим, че тестостеронът не е увеличил допълнително емоционално-базираната дехуманизация към сексуализираната жена, както бяхме предвидили, а вместо това е довел до емоционално-базирана дехуманизация на несексуализираната жена", коментира Луберти пред PsyPost.
Проучването не установява, че личностните черти или биологичните фактори, като например генът на андрогенния рецептор, смекчават ефекта на тестостерона върху дехуманизацията. Това предполага, че ефектите на тестостерона върху дехуманизацията може да са уеднаквени при повечето мъже.
"Установихме, че ако жената-жертва е била сексуализирана, мъжете са прилагали към нея дехуманизация, основана на емоции, независимо от нивата на тестостерон, но ако тя не е била сексуализирана, те са прилагали тази форма на дехуманизация само когато нивата им на тестостерон са били повишени чрез еднократна доза интраназален тестостерон", обяснява Луберти. "Въз основа на тези резултати изводът е, че сексуализацията води до основаваща се на емоции дехуманизация спрямо жената-мишена, но повишените нива на тестостерон могат да предизвикат този вид дехуманизация дори при липса на сигнали за сексуализация."
Освен това тестостеронът не е повлиял на другите две форми на дехуманизация. Оценките на мъжете за личностните черти на жената не се промениха в зависимост от препарата или видеоклипа, който са гледали, което означава, че тестостеронът не влияе върху дехуманизацията, основана на личността. По подобен начин тестостеронът не е повлиял на перцептивната дехуманизация, тъй като способността на мъжете да разпознават лица не се е различавала при различните условия.
"Също така не очаквахме да открием, че тестостеронът и сексуалиацията ще повлияят на дехуманизацията, основана на емоциите, но не и на дехуманизацията, основана на личността и възприятието", заявява Луберти пред PsyPost. "Тези открития предполагат, че тестостеронът може да има нюансирано въздействие върху дехуманизацията и че може да допринася само за определени форми на дехуманизация спрямо жените. По-нататъшни изследвания трябва да проучат защо това е така."
Като цяло това изследване подчертава нов физиологичен механизъм, допринасящ за дехуманизацията, но тестостеронът е само едно парче от пъзела.
"Въпреки че този експеримент предоставя нови доказателства, че тестостеронът може да допринесе за основаната на емоции дехуманизация на жените от страна на мъжете, важно е да се подчертае фактът, че тестостеронът е само един от факторите", казва Луберти. "За да се разберат напълно механизмите, които стоят зад дехуманизацията на жените, ще бъде от съществено значение да се разгледа как няколко физиологични и социално-културни фактора си взаимодействат, за да оформят това поведение."
Справка: Francesca R. Luberti, Valentina Proietti, Shawn N. Geniole, Brian M. Bird, Triana L. Ortiz, Neil V. Watson, Jessica Cearns, Bernard Goldfarb, Justin M. Carré; Testosterone rapidly increases men’s emotion-based dehumanization of a conservatively dressed woman; Psychoneuroendocrinology, Volume 170, 2024, 107173, ISSN 0306-4530, https://doi.org/10.1016/j.psyneuen.2024.107173. ( https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030645302400218X )
Източник: Scientists uncover disturbing effect of testosterone on men’s view of conservatively dressed women, PsyPost
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11472
2
08.10 2024 в 17:12
Не мога да повярвам. Това го "пише на листовката" на тестостерона и добре, че е така.
22558
1
07.10 2024 в 22:06
транхуманистите вменяват, че няма нужда от мъжете с нормални нива на тестостерон
чудни човекомразци
а какво ще кажете за това, че контрацептивното хапче замразява женския мозък в едно лимбо при което тя вече няма нормален емоционален месечен цикъл, в който да харесва мъже с висок тестостерон?
женския химично кастриран мозък напълно нормално е да произведе такива статии. Барабар с нискотестостеронните си колеги на 3, 4, и 5 то място в списъка с авторите.
Не е истина колко е модифицирана химически ситуацията със съвремения човек.
Последни коментари