Древна челюст, за която се смяташе, че е принадлежала на неандерталец, може да наложи преосмисляне на историята на съвременните хора в Европа.
Нов анализ на счупената долна челюст разкрива, че тя няма нищо общо с останалите неандерталски останки. По-скоро може да принадлежи на Хомо сапиенс – и тъй като е датиран от преди 45 000 до 66 000 години, може да е най-старата известна част от анатомията на нашия вид на европейския континент.
Самата кост е намерена през 1887 г. в град Баньолес в Испания, за чието име е наречена. Оттогава учените са я изследвали доста обстойно, като са я датирали във времевата рамка в късния плейстоцен, когато регионът, който сега е Европа, е бил населен предимно от неандерталци (Homo neanderthalensis).
Това, както и архаичната форма на костта, води учените до заключението, че костта от Баньолес всъщност принадлежи на неандерталец.
"Долната челюст е изучавана през миналия век и дълго време е смятана за неандерталска въз основа на възрастта и местоположението си, както и на факта, че липсва един от отличителните белези на Хомо сапиенс - брадичката", обяснява палеоантропологът Брайън Кийлинг (Brian Keeling) от Университета Бингхамтън в САЩ.
Челюстната кост Баньолес. Кредит: Grün et al., J. Hum. Evol., 2006
Кийлинг и колегите му извършват задълбочено изследване на костта, използвайки процес, наречен триизмерен геометричен морфометричен анализ. Това е неинвазивен протокол, който включва подробен анализ на формата на костта, картографиране на нейните характеристики и сравняването им с други останки.
Те извършват триизмерни сканирания с висока разделителна способност и ги използват не само за изследване на костта, но и за реконструкция на липсващите части. След това сравняват Banyoles с долните челюсти на неандерталци и съвременни хора.
"Резултатите ни показаха нещо доста изненадващо", разказва Кийлинг. "Баньолес не споделя никакви отличителни неандерталски черти и не се припокрива с неандерталците по цялостната си форма."
Тя изглежда по-скоро съответстваща на челюстните кости от нашия собствен клон на родословното дърво, с изключение на един детайл: отсъстващата брадичка.
Тъй като брадичката се смята за определяща черта на Хомо сапиенс в сравнение с другите архаични хора, това представлява проблем. Освен това Баньолес има общи черти и с древните хоминини, обитавали Европа преди стотици хиляди години.
Изследователите сравняват костта с такава от ранен съвременен човек отпреди около 37 000 до 42 000 години, чиито останки са открити в Румъния. Тя е известна с това, че има неандерталски черти, но има и брадичка.
ДНК анализът на тази челюстна кост показа, че ДНК включва последователности от един неандерталски предшественик, живял четири или шест поколения преди това - което вероятно обяснява смесените ѝ черти.
Тъй като Баньолес няма неандерталски черти, екипът стига до заключението, че е малко вероятно странната му форма да се дължи на това, че индивидът е бил хибрид.
Сравнението с по-ранни кости на Хомо сапиенс от Африка показва, че тези индивиди са имали по-малко изразени брадички, отколкото ние сега.
Така че има две възможности. Или Баньолес е бил Хомо сапиенс от неизвестна досега група, която е съжителствала с неандерталците в Европа през късния плейстоцен. Или е бил хибрид между Хомо сапиенс от тази неизвестна група и все още неидентифициран древен човек.
Само едно нещо се знае със сигурност: че Баньолес не е бил неандерталец.
Има един начин да се разреши загадката, казват изследователите - да се опитаме да извлечем ДНК от костта или от някой от зъбите и да я секвенираме.
"Ако Баньолес наистина е член на нашия вид, този праисторически човек ще представлява най-ранният Homo sapiens, документиран някога в Европа", заявява Кийлинг.
Справка: Reassessment of the human mandible from Banyoles (Girona, Spain)
Brian A.Keeling, Rolf Quam, Ignacio Martínez, Juan Luis Arsuaga, fJulià Marotog
Journal of Human Evolution Volume 174, January 2023, 103291 https://doi.org/10.1016/j.jhevol.2022.103291
Източник: This May Be The Oldest Fragment of Modern Humans in Europe, Or Something Even Rarer, ScienceAlert
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари