В началото на първото хилядолетие от н.е. непозната група хора е обитавала вътрешността на масива Исало в южната част на Мадагаскар. Тук те изграждали обширни тераси и издълбавали големи каменни камери и малки кухи скални ниши. Архитектурата не прилича на нищо друго, открито в Мадагаскар или по съседното източноафриканско крайбрежие. Кой, кога и защо е построил тези структури, не е известно.
Въпреки това изследванията на археолозите проф. д-р Шрерс и неговите колеги, публикувани в Azania: Archaeological Research in Africa показват, че зороастрийска общност в Мадагаскар може би е построила археологическия обект Теники преди около 1000 години.
Днес Теники се намира в националния парк Исало. За съществуването на обекта се знае от повече от 100 години, но досега там не са предприемани подробни разкопки. През 40-те години на ХХ в. обектът е посетен от френските естествоизпитатели Алфред и Гийом Грандиер, които изказват хипотезата, че обектът е построен от преминаващи покрай острова корабокрушенци - португалски моряци, които прекосяват острова с надеждата да попаднат на пристанище. Две десетилетия по-късно при разкопки през 60-те години на ХХ в. е открита китайска ваза, датираща от XVI в.
Шрерс обяснява защо обектът не е бил проучен по-подробно досега:
"Пристигането до обекта изисква труден преход от близо 20 км през пресечен терен. Цялото оборудване и храна трябва да бъдат пренесени до обекта. Трябва да се спомене също така, че археологическите проучвания в Мадагаскар винаги изискват сътрудничество с местните институции и разрешения от различни министерства (което понякога е проблем).
"Нашият проект е съвместен проект между Института за цивилизации/Музея за изкуство и археология (ICMAA) на Университета в Антананариво, Университета в Берн и Университета във Фрибург."
През 2019 г. сателитни изображения с висока резолюция разкриват истинския обхват на Теники, което мотивира Шрерс и колегите му да предприемат подробни археологически разкопки.
Теренните проучвания и разкопките са проведени както за известните структури в Теники, така и за тези, идентифицирани на сателитните изображения. Сред известните структури са Голямата гробница и по-малката ѝ сестра - Малката гробница - две изсечени в скалата камери, поддържани от масивни каменни колони с издълбани пейки по стените. Стената от пясъчник, описана от френските естествоизпитатели, все още се намира в Гранде Грот, макар и частично разрушена.
В останалата част на Теники те откриват десетки кръгли и правоъгълни каменни ниши, издълбани в скалните стени, някои от които имат кръгли вдлъбнатини, което подсказва, че могат да бъдат затворени с дървена или каменна плоча. Разкрити са и над 30 хектара изкуствени тераси, изсечени в скалите конгломератни валуни, каменни басейни, кръгли и правоъгълни каменни структури и керамични късове.
Въз основа на извлечените от разкопките дървени въглища и керамични фрагменти бе изказано предположението, че обектът е бил обитаван през Х и ХІІ в. Керамичните съдове не са с местен произход, което предполага, че лицата, които са живели тук, са имали някаква форма на връзка с търговската мрежа на Индийския океан.
Керамиката от Югоизточна Азия е датирана към XI и XIII в., китайски селадон и керамика от Югоизточна Азия, и двете датирани към XI и XIV в.
Това означава, че е малко вероятно обектът да е бил построен от португалците, тъй като първите португалски кораби плават в Индийския океан едва през 1498 г., което е с няколко века по-късно от предполагаемото построяване на Теники.
Тъй като португалците най-вероятно не са построили структурите, а и подобни структури не са открити никъде в Мадагаскар или по източноафриканското крайбрежие, изследователите трябвало да търсят другаде. Като се има предвид, че местното мадагаскарско население има генетични, културни и езикови връзки с Австронезия, Индия, Арабия и Персия, тези места бяха проучени за подобни структури.
Изображение на една от областите в Теники. Кредит: Tristan Allegro
"Докато преглеждах литературата, бях поразен от споменаването на скално-изсечени ниши с различни форми и размери в много региони в цял Иран, включително и в района на Фарс. Намерих снимки на тези ниши в няколко публикации и в тях имаше ниши с вдлъбнатини - точно както в Теники - което показва, че първоначално вероятно са били затворени с дървена или каменна плоча; тези ниши най-вероятно са служили за костохранилища", съобщава Шрерс.
Това ги накарало да изкажат хипотезата, че Теникия може да е със зороастрийски произход.
"Повечето археолози свързват нишите в Иран със зороастрийски погребални ритуали. Така че така се появи първоначалната потенциална връзка със зороастрийските практики. Същевременно от първични исторически източници знаем, че крайбрежният район на Иран (например пристанищният град Сираф) е участвал в морската търговия още от времето на Сасанидите и че кораби от Сираф са плавали в океаните чак до Китай и Източна Африка", разказва Шрерс.
"Тази търговия продължава и когато арабите завладяват Персия през VII в. и налагат исляма. От първични исторически източници обаче е известно също, че за доста дълго време, вероятно до Х век, в тези ирански пристанищни градове са съжителствали различни религии (като зороастрийци, мюсюлмани, евреи и християни).
"Въпреки че бих искал да подчертая, че нашето тълкуване, свързващо скално-изсечената архитектура със зороастрийските практики, е условно, стилистичните прилики на каменните умивалници и маси, открити в Теники, и тези, използвани в зороастрийските ритуални церемонии, изглежда сочат в същата посока."
Зороастрийците вярват, че не трябва да се погребва тяло директно в земята, защото тялото се смята за замърсяващо. Вместо това по време на погребалните практики телата са оставяни на места за излагане над земята в ниши, наречени на пахлави "дакхмас" (dakhmas). Естественият разпад и консумацията от мършоядите свеждат тялото до кости. След това тези кости се пренасят в по-малки кръгли ниши, които могат да се затварят, наречени "астоданс" (astōdans).
Нито една от нишите в Теники обаче не е съдържала кости; Шрерс уточнява защо това е възможно да е така: "Ако по-малките дупки в скалите представляват костници на хиляда години, възможно е човешките скелетни останки да са претърпели значително разрушаване, но дори и тогава би могло да се очаква наличието на някои останки, като зъби и по-плътна кост.
"Стив Гудман, американски полеви биолог от Природонаучния музей "Фийлд" в Чикаго, който провежда изследвания в Мадагаскар от близо 30 години, ми спомена, цитирам от неговия имейл: "Със сигурност е възможно човешките останки да са били отстранени от следващите жители на района, може би с цел материалът да бъде използван за различни видове черна магия, което продължава и до днес в някои от гробниците на Бара". Народът Бара е етническа група, живееща в района на националния парк Исало."
Следователно е вероятно от историческа, археологическа и архитектурна гледна точка структурите в Теники да са построени около началото на първото хилядолетие от зороастрийска общност. Не е известно обаче кога точно тази общност е дошла за първи път в Мадагаскар, защо и по каква причина е изоставила обекта.
Ще бъдат необходими допълнителни изследвания, за да се разгадаят тези въпроси и да се докажат или опровергаят първоначалните хипотези за зороастрийския произход на обекта.
"Ще се върнем в Теники през 2025 г. за по-нататъшни археологически разкопки. Планираме лидарно проучване, за да визуализираме структурите и терасите в големи подробности, което ще ни помогне да открием структури, които иначе може би бихме пропуснали. Районът, който би могъл да бъде обект на по-подробни изследвания, е обект с размери около 80 х 80 м в долината Саханафо, ограничен от каменни стени", посочва Шрерс.
"По време на повърхностното проучване открихме вносна керамика от Китай и Близкия изток точно извън тази зона. Може би си струва да направим разкопки тук и да видим дали ще открием още материална култура, която може да подскаже произхода/културата/религията на тези, които някога са се заселили в Теники, и да ни разкаже повече за начина им на живот."
Справка: Guido Schreurs et al, Teniky: enigmatic architecture at an archaeological site in southern Madagascar, Azania: Archaeological Research in Africa (2024). DOI: 10.1080/0067270X.2024.2380619
Източник: Enigmatic archaeological site in Madagascar may have been built by people with Zoroastrian origins, research suggests, Sandee Oster, Phys.org
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари