Около полунощ вчера, инженерите в ЦЕРН са счупили световния рекорд, като са ускорили лъч от частици до 6.5 тераелектронволта - 60% повече от предходния рекорд от 4 TeV, съобщи вчера сайтът на ЦЕРН.
На 5 април инженерите на ЦЕРН изпращат снопове протони по целия път около реконструирания LHC за първи път от повече от две години. На 9 април, те поддържат сноп високоенергийни протони с енергия 6.5 TeV лъч за повече от 30 минути.
"Това е важна стъпка, но това е наистина само трамплин за генериране на сблъсъци с 13 TeV, което е реално нашата цел", казва Джулия Папоти (Giulia Papotti), водещ инженер в LHC. "Ако искаме да намерим нещо ново в областта на физиката на частиците, трябва да го търсим там, където никой не търсил преди. Това е смисълът на използването на по-високи енергии".
Сега инженерите са насочили усилията си към подготовката за поддържане на два сигурни и стабилни снопа, по един във всяка посока, в продължение на няколко последователни часа.
С постигнатия енергиен рекорд и предстоящите първи сблъсъци на протони, физиците са на крачка по-близо до една нова енергийна граница.
"С тази нова по-висока енергия, сблъсъците имат потенциала да създадат частици, които никога не са били виждани преди в лаборатория", казва Грег Ракнес (Greg Rakness), координатор на експеримента CMS в LHC. "Физиците в CMS са невероятно развълнуваниа, защото откриването на нови физически явления е мечтата на всеки физик. Откриването на нова физика е това, заради което сме тук и имаме намерение да го направим."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари