
Нов метод за генериране на ултрасилни магнитни полета от астрофизичен мащаб е разработен от изследователи от Университета в Осака.
Техният подход използва лазерно задвижвани имплозии на микротръби с вътрешна структура с остри лопатки, подобни на трион, и постига напрегнатост на полето, приближаваща се до 1 мегатесла, което е голям пробив в науката за плазмата и силните магнитни полета.
Ултрасилните магнитни полета, приближаващи се до мегатеслов мащаб са сравними с тези на силно магнитните неутронни звезди. Досега те са демонстрирани на теория с помощта на компактна, лазерно задвижвана установка.
Екипът, ръководен от професор Масакацу Мураками (Masakatsu Murakami) от Университета в Осака, е предложил и симулирал уникална схема, която използва кухи цилиндри с микронен размер с вътрешни лопатки, за да постигне тези нива на полето. Изследването е публикувано в списание Physics of Plasmas.
Техниката, наречена имплозия на микротръбички с лопатки (BMI - bladed microtube implosion), разчита на насочване на ултраинтензивни, фемтосекундни лазерни импулси към цилиндрична мишена с вътрешни лопатки, подобни на трион. Тези лопатки карат имплодиращата плазма да се завихря асиметрично, генерирайки циркулиращи токове близо до центъра.
Полученият контурен ток самосъгласувано произвежда интензивно аксиално магнитно поле, надвишаващо 500 килотесла, приближаващо се до мегатеслов режим, като не е необходимо външно приложено начално поле.
Този механизъм се различава много от традиционната магнитна компресия, която разчита на усилване на първоначално магнитно поле. В BMI полето се генерира от нулата – задвижвано единствено от лазерно-плазмени взаимодействия. Освен това, мишената включва структури, които нарушават цилиндричната симетрия, но могат да се генерират стабилни високи магнитни полета.
Процесът образува обратна връзка, в която потоци от заредени частици – съставени от йони и електрони – усилват магнитното поле, което от своя страна ограничава тези потоци по-плътно, допълнително усилвайки полето.
Концепция на художник за неутронната звезда Swift J1818.0-1607. Кредит: OzGrav/Carl Knox
"Този подход предлага мощен нов начин за създаване и изучаване на екстремни магнитни полета в компактен формат", довелен е проф. Мураками. "Той създаваа експериментален мост между лабораторните плазми и астрофизичната вселена."
Потенциалните приложения включват:
- Лабораторна астрофизика: имитиране на силно магнитни джетове и вътрешности на звезди
- Лазерен синтез: усъвършенстване на схемите за бързо запалване с протонен лъч
- Квантова електродинамика с високо поле: изследване на нелинейни квантови явления
Симулациите бяха проведени с помощта на напълно релативистичния EPOCH код на суперкомпютъра SQUID в Университета в Осака. Изграден е и поддържащ аналитичен модел, който разкрива основните закони за мащабиране и стратегиите за оптимизация на целите.
Справка: D. Pan et al, Gigagauss magnetic field generation by bladed microtube implosion, Physics of Plasmas (2025). DOI: 10.1063/5.0275006
Източник: Blades of light: A tabletop method for generating megatesla magnetic fields, University of Osaka
Още по темата

Космос
Юпитер някога е бил двойно по-голям от днеси с 50 пъти по-силно магнитно поле

Физика
Високотемпературните свръхпроводящи магнити са готови за синтез, показват тестовете

Космос
Астрономи уловиха първия проблясък на "микронова" (видео)

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици