Сероводород е станал свръхпроводник при рекордно висока температура, докладват вчера немски физици.
В твърдо състояние съединението провежда електричество без съпротивление при 203,5 K, около -70° С.
Това все още ниска температура, но е далеч по-висока, отколкото е постигана някога, една голяма крачка, приближаваща ни до висшата цел за постигане на свръхпроводимост при стайна температура, коментира списание Science.
Постижението е плод на усилията на физиците от Института по химия Макс Планк (Германия), под ръководството на Александър Дроздов и Михаил Еремец (Alexander Drozdov and Mikhail Eremets) и е публикувано в Nature.
Резултатът може да възроди надеждите за свръхпроводници, които работят при стайна температура. Но има уловка: Магията на сероводорода работи само при налягане 100 милиона пъти атмосферното, приблизително една трета по-високо от налягането в земното ядро. Това състояние го прави непрактично за повечето приложения. Но дори и така, откритието вече променя хода на изследванията за свръхпроводимостта.
Това постижение е развитие на миналогодишен експеримент, в който същият научен колектив направи сероводорода свръхпроводим при температури -83 ° C, което бе съобщено в arXiv.org . Германските учени успяха подобрят условията, заменяйки обикновените водородни атоми с техния тежък изотоп - деутерия.
Трябва да се отбележи, че да се направят измервания не е било лесно, използваните "шайби" H2S имат диаметър по-малък от този на човешкия косъм.
Свръхпроводимост на сероводород при същото налягане и температура още през ноември миналата година е прогнозирано от китайски теоретични физици. При тези условия H2S се превръща в H3S, който има нулево електрическо съпротивление, т.е. е свръхпроводник. "Имахме късмет, защото този модел веднага обяснява нашите резултати", - коментира Еремец.
Свръхвисокото налягане от стотици хиляди или дори милиони атмосфери е необходимо, за да придаде достатъчна твърдост на веществата - свръхпроводници (да станат метали). Учените се надяват, че в близко бъдеще същата цел може ще бъде постигната чрез промяна на структурата на материята по никакъв друг начин.
Игор Мазин (Igor Mazin) от Военно-морската изследователска лаборатория във Вашингтон нарича в Nature постижението на Дроздов и Еремиц "Свещения Граал на свръхпроводниците", в смисъл, че то коренно ще промени изследванията в тази област. Същото мнение се споделя и от Фан Жанг (Fan Zhang), физик от Университета на Тексас в Далас, който нарича откритието на колегите "историческо" и изразява увереност в неговите "водещи далече последици".





















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"