
В северните низини на ранния Марс може да е имало много течна вода, но все още се водят спорове поради липсата на солидни доказателства от недрата на планетата.
Ново изследване на учени от Пенсилванския университет показва, че някога на Марс може да е имало пясъчни плажове и спокойни вълни. Използвайки данни от марсохода Джужун, те откриват скрити скални пластове под повърхността на Марс, които категорично намекват за древен северен океан. Това изследване предоставя най-същественото досега доказателство, че Марс някога е имал значителен обем вода и е бил по-подходящ за живот.
Хипотетично изображение на Марс преди 3,6 милиарда години, когато океан може да е покривал почти половината планета. Синият градиент показва дълбочината на океана, запълващ нивото на бреговата линия на древното, вече изчезнало море, наречено Deuteronilus. Оранжевата звезда показва мястото на кацане на китайския марсоход Zhurong. Жълтата звезда е мястото на марсохода Perseverance на НАСА, който кацна няколко месеца преди Zhurong. Кредит: Robert Citron
Бенджамин Карденас (Benjamin Cardenas), доцент по геология в Университета на Пенсилвания, заявява:
"Откриваме места на Марс, които са изглеждали като древни плажове и древни речни делти. Открихме доказателства за вятър, вълни, не липсваше пясък - истински плаж като за почивка".
Марсоходът Джужун (Zhurong) се приземи на Марс през 2021 г. в Utopia Planitia и изпрати обратно геоложки данни, търсейки древна вода или лед. За разлика от други роувъри той разполага с радар, който може да изследва терена под повърхността на планетата, използвайки нискочестотни и високочестотни сигнали, за да идентифицира погребани скални образувания.
Карта на Utopia Planitia, показваща мястото на кацане на марсохода Zhurong и четири вероятни древни брегови линии. Мястото за кацане е на около 280 километра северно от и с около 500 метра по-ниска надморска височина от северните хипотетични брегове. При преминаването си Zhurong пътува на юг от мястото на кацане, към древните брегове. Кредит: Hai Liu, Guangzhou University, China
Чрез изучаването на тези подземни депозити учените могат да разберат по-добре историята на Марс. Данните от радара показват слоеста структура, подобна на плажовете на Земята, наречени "крайбрежни отложения", които се спускат към океаните и се образуват от отлагания, оформени от приливите и вълните.
"Това привлече вниманието ни, защото предполага, че е имало вълни, което означава, че е имало динамична граница между въздуха и водата", коментира Карденас. "На Земята ранният живот се е развил там, където океаните и сушата са си влияели, така че това намеква за древни обитаеми среди на Марс, подходящи за микробен живот."
Схема, показваща как поредица от плажни отлагания биха се образували на мястото за кацане Zhurong в далечното минало на Марс (вляво) и как дългосрочното физическо и химическо изветряне на планетата е променило свойствата на скалите и минералите и е погребало отлаганията. Кредит: Hai Liu, Guangzhou University, China
Екипът открива поразителни прилики при сравняването на данните от Марс с крайбрежните отлагания на Земята. Естественият наклон на пясъците на Марс съвпадат с тези на крайбрежните седименти на Земята.
Те изключват друг произход като реки, вятър или вулканична дейност. Еднаквата форма на склоновете и дебелината на седиментите предполагат крайбрежен произход.
"Виждаме, че бреговата линия на Марс е еволюирала", отбелязва Карденас. "Марс не е бил статична планета, а се е променял. Реките са течали, седиментите са се премествали, а сушата се е изграждала и ерозирала. Тази геология на седиментите ни помага да разберем особеностите на ландшафта и къде да търсим живот в миналото".
Откритието показва, че Марс е бил много по-влажен, което подкрепя идеята за съществуването в миналото на океан, който е покривал голяма част от северния му полукълбо. Изследването разкрива също, че Марс е имал топъл, влажен период, продължил потенциално десетки милиони години.
"Технологията на марсохода Джужун ни даде нов начин да разберем геоложката история на Марс", изтъкна Майкъл Манга (Michael Manga), професор в Калифорнийския университет в Бъркли. "Радарът му ни позволява да виждаме под земята, което дава възможност за геоложки изследвания, които не можехме да направим преди. Тези технологични постижения разкриват богатство от нова информация за Марс."
Справка: Jianhui Li, Hai Liu et al. Ancient ocean coastal deposits imaged on Mars. Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). DOI: 10.1073/pnas.2422213122
Източник: Mars: The lost beaches, ТechЕxplorist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма