НАСА обяви във вторник, че орбиталният телескоп "Кеплер", който намираше и анализираше отдалечени планети през последните девет години, е изчерпал горивото си и вече няма да извършва научни изследвания.
Откакто стартира през март 2009 г., телескопът идентифицира над 2600 планети извън нашата слънчева система и установи, че 20 до 50% от звездите, видими от Земята, може да са заобиколени от малки, скалисти, подобни на Земята планети, които се въртят в обитаемата зона. Това означава, че на тяхната повърхност може да има течна вода. Освен това сред всички планети, открити от Кеплер, най-често се срещат тези, чийто размер е между този на Земята и Нептун.
През 2013 г., по някаква неизвестна причина, се счупи един от двигателите му, което направи невъзможно прецизното насочване. През 2014 г. стартира нова мисия - K2 (набор от наблюдателни кампании, в които телескопът потвърждава съществуването на предполагаеми екзопланети).
По-рано тази година стана ясно, че на космическия телескоп "Кеплер" му е останало малко гориво - оттогава НАСА планира негов заместник в търсенето на екзопланети.
В началото на септември инженерите на НАСА събудиха Кеплер за втори път, за да започнат 19-ата мисия за наблюдение. Преди да приключат работата си, те спасиха получената информация, която тепърва ще се проучва.
Работата на "Кеплер" ще продължи новият телескоп - транзитният сателит за изследване на екзопланетите (Transiting Exoplanet Survey Satellite - TESS), стартиран на 18 април 2018 г. Очаква се той да провежда изследванията си през целия сезон в продължение на две години, за да изучи по-подробно екзопланетите на орбита около ярките звезди. През септември той вече регистрира две екзопланети.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари