Астронавтите на НАСА трябва незабавно да евакуират Международната космическа станция (МКС), за да избегнат фатална катастрофа, предупреди космически експерт.
Ник Поуп (Nick Pope), бивш държавен служител в британското Министерството на отбраната, заявява, че позицията на изчакване по отношение на Международната космическа станция може да има опустошителни последици.
"Оставянето твърде късно може да доведе до катастрофа, която ще убие не само астронавтите, но и репутацията на НАСА".
Предупреждението му идва, когато НАСА разкри, че проследява 50 "участъци, предизвикващи безпокойство", свързани с нарастващите течове от руския участък на МКС. НАСА сега определя пукнатините в руски сервизен модул "висок риск за безопасността, повишавайки степента на заплаха до пет от пет.
Астронавтите са предупредени да останат в американската част, когато модулът е отворен, за да могат да бъдат близо до своя космически кораб в случай на спешна евакуация.
Въпреки че служителите са наясно с проблема от 2019 г., точният източник на изтичането все още не е известен. Всички потенциални пукнатини са покрити с "комбинация от уплътнител и лепенки", но НАСА предупреждава, че течът изпуска с все по-голяма скорост. Но тъй като НАСА и нейният руски партньор Роскомос не успяват да поправят или дори да открият откъде става изтичането, сега нарастват опасенията относно безопасността на МКС.
Притесненията относно безопасността на станцията вече са толкова големи, че НАСА преговаря с Роскомос да отварят люка само когато е абсолютно необходимо и да го държат запечатан вечер.
НАСА обаче настоява нейните астронавти ще останат на борда на станцията.
Космическият експерт предупреждава, че решението на НАСА да задържи астронавти на борда на космическата станция може да доведе до фатална катастрофа.
НАСА предупреждава своите астронавти да бъдат готови за спешна евакуация, тъй като опасенията нарастват заради пукнатина в руската част на станцията. Кредит: NASA
Течът беше открит за първи път през 2019 г. в руския тунел за трансфер на обслужващ модул "Звезда", който осигурява жилищни помещения на станцията, системи за поддържане на живота, разпределение на електричество и обработка на данни, контрол на полета и системи за задвижване.
През февруари НАСА бе принудена да проведе пресконференция по въпроса, тъй като количеството изтичащ въздух временно се увеличи от 0,09 кг на 1,08 кг на ден.
След това течът достигна рекордни нива през април, губейки 1,68 кг въздух всеки ден според доклад на Службата на главния инспектор на НАСА (OIG).
Тъй като изтичането продължава да расте, ситуацията бе обявена за "висок риск за безопасността" този септември и ескалира до най-високото ниво в скалата на риска на НАСА.
Представители на НАСА казват, че са постигнали сделка с Роскомос да отварят люка към пробитата секция само когато е необходимо и да го държат запечатан през вечерта. Всеки път, когато люкът е отворен, НАСА инструктира всички астронавти да останат от американската страна на станцията, за да могат да бъдат по-близо до своя космически кораб в случай на авария.
Поуп обаче казва, че това е поставило НАСА в "затруднено положение".
Кредит: NASA
Не за първи път в МКС има теч. През 2018 г. астронавтите се опитват да поправят дупката (на снимката), която се появи в стената на капсулата "Союз" . Произходът на повредата остана загадка, но Роскосмос заяви, че дупката е направена умишлено от работници на държавната корпорация "Енергия". Кредит: NASA
"Евакуирането на МКС твърде скоро ще увеличи пропастта между НАСА и Илон Мъск и ще направи НАСА да изглежда като западаща сила, но напускането й твърде късно може да доведе до катастрофа", коментира Поуп.
Докато НАСА твърди, че люкът на модула Звезда остава затворен колкото е възможно повече, ако течовете станат сериозни, станцията може бързо да загуби налягане и кислород.
В случай на такава извънредна ситуация всички астронавти ще трябва да се качат на борда на определените им "спасителни лодки", закачени със станцията. Капсулите са снабдени с аварийни костюми, което позволява на екипажа бързо да облече подходящата екипировка, спестявайки ценно време за бягство от МКС.
В случай на авария Dragon на SpaceX може да бъде подготвен за минути. Все нпак НАСА признава, че МКС не е достатъчно подготвена за повреди на капсули, които биха могли да оставят някои астронавти блокирани.
В доклада на OIG се казва: "Поради високите разходи и ограничения бюджет, липсата на готови за изстрелване космически кораби не позволяват на Агенцията да реагира незабавно, ако капсулите на екипажа претърпят значителни щети и вече не са безопасни за евакуация на екипажа."
В случай на удар от микрометеор или парче космически боклук, това може да доведе до ситуация, в която астронавтите няма да могат да избягат от повредената станция.
НАСА признава, че няма план за извънредни ситуации, ако нейните "спасителни лодки" бъдат повредени от микрометеоритите, които често удрят станцията. През 2021 г. ръката на робота Canadarm 2 бе ударена от космически боклук, което направи дупка в метала. Кредит: NASA
Астронавтът на Европейската космическа агенция Тим Пийк прави тази снимка от вътрешността на Cupola през 2016 г., показвайки кръгла повреда с диаметър 7 мм, издълбана от удара на малко парче космически боклук. НАСА заяви, че няма да добавя допълнително екраниране към станцията, за да се предпази от по-големи парчета отломки. Кредит: NASA
НАСА отбелязва, че удар от този вид може да причини "сериозни щети или катастрофалн повреда и може да бъде заплаха за астронавтите".
Въпреки това, поради разходите за извършване на надстройки в космоса, НАСА обяснява, че няма да осигури допълнително екраниране, за да защити станцията от обекти, по-големи от 3 см.
"Космосът по своята същност е опасен и космическата програма носи със себе си известен риск. Но тъй като са заложени на карта човешки животи, опцията за изчакване има по-големи последствия", коментира Поуп.
Въпреки това, не всички експерти са убедени, че течът на модула "Звезда" може да доведе до катастрофална повреда.
"Въпреки че това се разглежда като проблем с висок приоритет за разрешаване, това не излага астронавтите на непосредствена опасност", смята д-р Симеон Барбър (Simeon Barber), космически учен в The Open University.
Чрез затваряне на люка към модула "Звезда" изтичането може да бъде задържано, независимо колко бързо става.
"Проблемът е, че ако течът стане твърде силен, може да се наложи да оставят люка постоянно затворен, което означава, че докинг портовете отвъд люка не могат да се използват", отбелязва д-р Барбър.
Въпреки че това би направило снабдяването на космическата станция по-трудно, това ще гарантира, че станцията може да продължи да функционира. Макар ситуацията да не представлява заплаха за човешкия живот, експертите казват, че това може да накара НАСА да изведе станцията от експлоатация по-рано от планираното.
Модулът "Звезда". Кредит: Wikimedia Commons
Модулът Звезда се използва за достъп до руски товарен док (на снимката). Поради ескалиращото изтичане руската космическа агенция се съгласи да държи модула запечатан, освен когато е необходимо. Ако изтичането стане по-бързо, може да се наложи модулът да бъде постоянно запечатан, за да защити станцията
МКС вече е на орбита 10 години повече от първоначално предвиденото и стареещите й системи показват сериозни признаци на износване.
Как точно НАСА може да евакуира МКС на фона на опасения за течове и пукнатини на космическата станция
Ако течът на МКС се влоши значително до точката, в която НАСА и Русия решат, че ситуацията е опасна, това може да означава извеждане от експлоатация на МКС по-рано от очакваното, коментира независимият експерт по безопасността на космическите полети Лаура Форчик (Laura Forczyk).
В момента НАСА твърди, че станцията е в безопасност и че работи с Роскосмос за разрешаване на проблема възможно най-скоро.
"НАСА и Роскосмос продължават да оценяват данните от бордовите и наземните тестове с основната цел да идентифицират първопричината, да получат по-добра информация за риска за операциите на станцията и да извършат ремонт", съобщава говорител на НАСА.
Как ще се изведе МКС от експлоатация
Ако се вземе решение за прекратяване на експлоатацията на станцията, предвижда се извеждането ѝ от орбита. Към момента е договорено финансирането и експлоатацията на МКС до 2024 г. включително и се обмисля и допълнителен цикъл на удължаване до 2028 г. (или до 2030 г.). В края на 2021 г. американската страна удължи живота на станцията до 2030 г.
Станцията, подобно на орбиталната станция "Мир" и на други космически обекти, трябва да бъде потопена в Тихия океан, като за това се избере неплавателна зона. По предварителни оценки, от общата маса на космическата станция, която е над 400 тона, около 120 тона отломки ще останат неизгорели. Траекторията на спускане на МКС от височина 400 км се състои от няколко етапа. Когато достигне 270-километрова орбита, времето за слизане до земната повърхност ще продължи около месец. Разделянето на станцията на части на височини от 110, 105 и 75 км ще разшири зоната на падане на отломките до 6000 км. Какви устройства ще се използват за ликвидирането на МКС все още не е определено, обмислят се варианти с двигателите на модула "Звезда" или комбинация от няколко кораба „Прогрес“.
Разглеждани са предложения през 2024 г. от МКС да се отдели руски сегмент от три модула и създаването на тяхна база на руска Национална орбитална космическа станция.
Източник: The International Space Station should be evacuated IMMEDIATELY: Expert warns leaving it too late 'could lead to a disaster that would kill not only the astronauts, but also NASA's reputation', MailOnline
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари