
На Меркурий има следи от скорошни тектонични процеси, което означава, че планетата е все още "жива" геоложки, показа анализ на последните изображения от разбилата се на повърхността й сонда "Messenger", съобщи НАСА.
Резултатите са докладвани в статията в октомврийския брой на списание Nature Geoscience.
Сондата "Messenger" (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) бе изстреляна през 2004. Тя стана първият апарат, изпратен до Меркурий след сондата Маринър-10 , летящи в непосредствена близост до Меркурий на 16 март 1975.
През април 2015 "Messenger" бе разбит на повърхността на Меркурий след изчерпването на запасите му от гориво.
Той е малък, горещ и при това се свива. Изненадващи нови изследвания показват, че Меркурий се свива дори и днес, като тектонски активна планета. нимка: NASA/JHUAPL/Carnegie Institution of Washington/USGS/Arizona State University
Изображенията, получени чрез "Messenger" показаха незабелязани преди това разломни гънки - подобни на стъпала (lobate scarps). Тези гънки са достатъчно малки, което кара учените да предположат, че са геоложки млади, което означава, че Меркурий продължава да се свива и че Земята не е единствената тектонски активна планета в нашата Слънчева система, както се смяташе досега.
Най-важното е, че тези пукнатини пресичат или са вътре в много малки кратери с диаметър десетки метра, тоест образувани наскоро.
"Младата възраст на малките гънки означава, че Меркурий се присъединява към Земята като още една тектонски активна планета, с нови разломи, вероятно образуващи се с продължаващото и днес охлаждане на вътрешността на Меркурий и свиването на планетата", подчертава водещият автор Том Уотърс (Tom Watters), старши научен сътрудник от Музея Смитсониън по авиация и космонавтика във Вашингтон, окръг Колумбия.
Малките грабени (тесни линейни корита), само десетки метра широки (оградени в квадрат и показани с бели стрелки), вероятно са резултат от нагъването на земната кора, трябва да са много млади, за да оцелеят след продължително метеоритно бомбардиране.
Присъствието на пукнатините в младите кратери показва, според Уотърс, че геоложките процеси на Меркурий не са спрели преди 4-3,8 милиарда години, веднага след охлаждането на неговите недра, а са продължили почти досега, преди около 50 милиона години или дори още по-късно.
Ако Меркурий е "жив" от геоложка гледна точка, то това означава, че мантията и ядрото му се охлаждат е много по-бавно, отколкото се очакваше. По този начин, ако констатациите на Уотърс и колегите му се потвърдят, учените ще трябва да се преразгледат всички теории, които описват процесите във вътрешността на Меркурий.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?