Нашето слънце може би е закъсняло за суперизригване, по-силно от милиарди атомни бомби

Ваня Милева Последна промяна на 13 декември 2024 в 00:00 2117 0

Концептуално изображение на Слънцето, което изстрелва огромен огнен стълб към Земята

Кредит генерирано от AI на Freepik

Концептуално изображение на Слънцето, което изстрелва огромен огнен стълб към Земята.

Наблюдения, проведени с помощта на нов метод, разкриват, че слънцеподобни звезди предизвикват катаклизмични суперизригвания веднъж на сто години. Възможно ли е нашето слънце скоро да произведе такова?

Според нови изследвания нашето слънце може да предизвиква катастрофални свръхизригвания много по-често, отколкото се смяташе досега, и такова може дори да се случи скоро.

Суперизригванията са слънчеви мегабури, които са хиляди пъти по-мощни от обикновените слънчеви изригвания и са способни да нанесат неизмерими щети, като изпържат електронните устройства, изтрият сървърите за данни и свалят спътници от космоса.

Предишни проучвания, направени чрез наблюдение на звезди, подобни на нашата, показват, че суперизригванията вероятно се случват веднъж на няколко хиляди години. Но сега ново проучване на 56 000 звезди, подобни на Слънцето, разкрива, че звездите, подобни на нашата, могат да изхвърлят мощни суперизригвания много по-често, отколкото се смяташе - приблизително веднъж на всеки век. Въпреки това остават някои важни въпроси. Изследователите са публикували своите заключения на 13 декември в списание Science.

"Резултатите ни показват, че звездите със слънчев тип ... наистина могат да предизвикват суперизригвания", разказва за Live Science Валерий Василиев, докторант в Института за изследване на слънчевата система "Макс Планк". "Йонизиращата радиация, ултравиолетовите и рентгеновите лъчи по време на суперизригването (както и от [изхвърлянето на коронарна маса, плазмена вълна, изхвърлена от Слънцето], ако то съпътства суперизригването) могат да имат значително въздействие. Детайли като влиянието върху земната атмосфера, магнитосферата и технологичните системи са важни теми за по-нататъшно изследване."

Слънцето е гигантско кълбо от плазма, чиито заредени йони се вихрят по повърхността му и създават мощни магнитни полета. Тъй като линиите на магнитното поле не могат да се пресичат, понякога тези полета се преплитат, а след това внезапно се разкъсват, за да предизвикат изблици на радиация, наречени слънчеви изригвания, които понякога са придружени от огромни изхвърляния на коронална маса (CME).

Ако тези изригвания са обърнати към Земята, рентгеновите и ултравиолетовите лъчи, произведени от тях, изхвърлят електроните от атомите в горните слоеве на атмосферата, образувайки йонизиран екран, от който високочестотните радиовълни не могат да се отразят, което води до радиозатъмнения. Тези затъмнения настъпват в районите, осветени от Слънцето по време на изригването, и продължават един или два часа.

Една от най-големите слънчеви бури в най-новата история е събитието Карингтън от 1859 г., при което се отделя енергия, приблизително равна на тази на 10 милиарда атомни бомби с мощност 1 мегатон. След като се удря в Земята, мощният поток от слънчеви частици подпалва телеграфните системи по света и предизвиква появата на полярни сияния, по-ярки от светлината на пълната луна, чак до Карибите.

И все пак някои доказателства, като например внезапните скокове в нивата на радиовъглерод, открити в пръстените на древни дървета, показват, че нашето Слънце може да произвежда изригвания, стотици пъти по-силни от събитието Карингтън. Ако се насочат към Земята, тези бури могат да се окажат катастрофални.

За да проучат вероятността нашето слънце да произведе суперизригване, изследователите, разработили новото проучване, използват космическия телескоп "Кеплер" на НАСА, за да проучат 56 450 звезди и да идентифицират 2889 суперизригвания, идващи от 2527 звезди като нашето слънце в периода 2009-2013 г.

В сравнение с предишни проучвания това е значително увеличение на честотата на опустошителните суперизригвания - резултат, който изследователите обясняват с отклонения в предишни експерименти, като например измерването само на звезди с периоди на въртене, подобни на това на нашето Слънце.

Тъй като повечето периоди на въртене (които са свързани със слънчевата активност) са трудни за откриване, това е довело до изключването на много звезди като нашата от предишните наблюдения. Но астрономите, участвали в изследването, са разработили нов метод за заобикаляне на тези грешки.

"Използвахме нов метод за откриване на изригвания, разработен от нашата група, за да идентифицираме източниците на изригвания в кривите на светимост и изображенията със субпикселна разделителна способност, отчитайки инструменталните ефекти", обяснява Василиев. "Този метод беше приложен за първи път за откриване на суперизригвания, което дава възможност за анализ на много по-голяма извадка от звезди."

Въпреки обезпокоителните си констатации обаче някои предположения в изследването остават неизяснени. Те включват възможни ненаблюдавани разлики между нашето собствено слънце и наблюдаваните от тях изригвания на слънцеподобни звезди. Например 30 % от тези избухващи звезди съществуват в двойни системи - две звезди, обикалящи около общ център на гравитация - които биха могли да предизвикват суперизригвания чрез приливни взаимодействия.

Трябва да се проучат още такива проблеми, преди да сме сигурни, че Слънцето може скоро да удари Земята със суперизригване, отбелязват изследователите.

Междувременно те препоръчват по-добро прогнозиране на Слънцето, за да се предвиди кога то може да предизвика следващия си екстремен пристъп на гняв - начинание, което ще бъде подпомогнато от планираното изстрелване на сондата Vigil на Европейската космическа агенция през 2031 г.

"Надявам се, че хората ще проучат внимателно [този въпрос], след като прочетат нашата статия", отбелязва Василиев.

Справка: Valeriy Vasilyev et al., Sun-like stars produce superflares roughly once per century. Science 386, 1301-1305(2024). DOI: 10.1126/science.adl5441 

ИзточникOur sun may be overdue for a 'superflare' stronger than billions of atomic bombs, new research warns, Live Science

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !