Учените намериха в покрайнните на Слънчевата система планета джудже 2014 UZ224 или ДиДи, съобщава Science Daily.
Подробности за планетното тяло са публикувани в Astrophysical Journal.
Обектът 2014 UZ224 е три пъти по-далеч от Слънцето, отколкото Плутон. Сега разстоянието между ДиДи и Слънцето е 13,7 милиарда километра или 92 астрономически единици (AU - една астрономическа единица е средното разстояние между Земята и Слънцето).
Една обиколка на планетата джудже около Слънцето трае 1100 земни години. Светлината от Диди пътува до Земята в продължение на 13 часа, а предполагаемата температура на планетата е около -240 градуса по Целзий. Диаметърът на планетата джудже - 635 км. С такива размери небесният обект трябва да има достатъчно маса, за да има сферична форма и да попада в обхвата на определението за "планета джудже".
Названието ДиДи (DeeDee) е неофициално съкращение на думите Distant Dwarf - "отдалечено джудже". Когато бе открит обектът бе наречен 2014 UZ224.
ДиДи бе намерена в края на 2016 г. като част от обзора Dark Energy Survey, чиято цел е да се проучи тъмната енергия. По-подробно е разгледана с помощта на комплексат радиотелескопи ALMA (Atacama Large Millimeter Array) в Чили.
Откриването на ДиДи потвърждава, че съвременните технологии са в състояние да намират много далечни и бавно движещи се обекти в покрайнините на Слънчевата система. Може би те ще помогнат да се докаже съществуването на "Планетата Х" или хипотетичната "Девета планета", която се търси от астрономите още от 2016.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15914
1
15.04 2017 в 23:26
Последни коментари