Гигантска черна дупка 100000 пъти по-масивна от Слънцето се намира в центъра на нашата галактика. Тя е втората по големина, наблюдавана някога в Млечния път, след свръхмасивната черна дупка Стрелец A*.
Определена в групата "средномасивни черни дупки" (intermediate-mass black hole - IMBH), новооткритата черна дупка ще помогне на астрономите да научи как черните дупки се превръщат в свръхмасивни черни дупки.
Проучването на японски учени, публикувано в Nature Astronomy, се фокусира върху голям облак молекулярен газ на почти 200 светлинни години от центъра на Млечния път. Екипът установява, че движението на газа е в съответствие с наличието на масивен компактен обект в центъра му, който наричат CO-0.40-0.22*.
Астрономите от Университета Кейо, Япония, забелязват, че излъчванията от газовия облак приличат на тези от ядрото на Млечния път, в което има свръхмасивна черна дупка, въпреки че ядрото излъчва 500 пъти повече. Съществува и разлика в размера - свръхмасивната черна дупка на Млечния път, наречена Стрелец А* (Sagittarius A*), е 4 милиона пъти по-голяма от масата на нашата звезда.
"Това е първото откритие на кандидат за средномасивна черна дупка в Млечния път, който поддържа сценария на сливане в процеса на еволюцията и образуването на свръхмасивните черни дупки в галактическите центрове", - заяви за IFLScience водещият автор на проучването д-р Томохару Ока (Tomoharu Oka).
Новите наблюдения са извършени благодарение на масива Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA), чиито чувствителни антени са идеални за определене на изключително ниски емисии на въглероден оксид от междузвездните облаци. Екипът сравнява наблюденията с компютърните симулации на газов облак, които съдържат в себе си средномасивна черна дупка. Екипът смята, че CO-0.40-0.22* е един от най-обещаващите кандидати за средномасивна черна дупка.
Откриването на потенциални нови черни дупки е вълнуващо събитие, но в този случай е особено важно, тъй като то ни дава важни улики за това как се формират свръхмасивните черни дупки. Черните дупки се образуват при експлозии на свръхнови, но техният размер е обусловен от размера на техните звездни предшественици. Но как може да съществуват черни дупки, които са милиони, ако не и милиарди пъти масата на нашето Слънце?
Концепция на художник за черна дупка. Източник: Tomoharu Oka/Keio University
Една от основните теории предполага, че в ранната Вселена черни дупки се образуват много по-често, защото звездите са много по-големи и изгарят горивото си много по-бързо. Тези черни дупки се сливат и достигат стотици слънчеви маси. Големите черни дупки се сливат с други сподобни по размер черни дупки и в крайна сметка стават свръхмасивни черни дупки.
Екипът продължава наблюденията си на източника и се надява, че в рамките само на едно десетилетие наблюдения ще може да опише как черната дупка се движи в галактиката и дали може да се слее със Стрелец A* в бъдеще.
Още по темата
Космос
За първи път са видени две свръхмасивни черни дупки в бесен танц една около друга
Космос
Втора свръхмасивна черна дупка случайно намериха в радиогалактика
Космос
Гравитационни вълни изхвърлиха свръхмасивна черна дупка от центъра на галактиката й (видео)















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"