Европейската космическа агенция (ЕКА) публикува първите резултати от научните наблюдения на орбиталния апарат TGO, част от мисията "ExoMars-2016", съобщи агенцията.
В рамките на проекта "ExoMars" на Червената планета бяха изпратени демонстрационния модул "Скиапарели" (Schiaparelli), който се разби при кацане и орбиталнния модул TGO (Trace Gas Orbiter). Последният е предназначен за наблюдения на атмосферата и повърхността на Марс.
Космическият апарат TGO, съвместно начинание на ЕКА и Роскосмос, пристигна на Марс на 19 октомври. Той обикаля по елиптична орбита като се приближава от 230-310 км над повърхността до около 98 000 км на всеки 4,2 дни.
През последните две обиколки на 20-28 ноември бяха тествани четири научни инструменти за първи път от пристигането на апарата, направени са важни измервания за калибриране.
Данните от първата орбита са вече на разположение.
Основната цел TGO е да направи подробен опис на благородните газове, които съставляват по-малко от 1% от обема на атмосферата, а също и на метана, водната пара, азотния диоксид и ацетилена.
От голям интерес е метанът, който на Земята е резултат предимно от биологична активност, и в по-малка степен от геоложки процеси, като например някои хидротермални реакции.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари