
Остават само няколко дни преди окончателното завръщане на Земята на излезлия извън контрол китайски спътник Тянгун-1.
Това вероятно ще стане на първи април в 5:50 часа (българско време), плюс-минус около един ден.
И сега ЕКА съобщава, че китайската космическа станция започва да се върти по-бързо и по-бързо
Немски специалисти споделиха видеоклип, записал неконтролираното въртене на падащата китайска орбитална станция Тянгун-1
Сътрудници на Института Фраунхофер за високочестотна физика и радарна техника (Fraunhofer FHR), Германия, публикуваха в YouТube канала на университета видеоклип демонстриращ спускането от орбита на китайската станция Тянгун-1.
Видеото бе направено с помощта на радарни данни от 27 март.
Трябва да се отбележи, че засега това е първото показано радарно изображение на станцията преди нейното падане, предава WIRED.
Самите наблюдения се извършват по поръчка на Европейската космическа агенция (ЕКА). Изображението е получено с помощта на 34-метровата параболична радарна антена, която се намира близо до германския град Бон. Целта на наблюдението е анализът на повредите на корпуса на космическия апарат, както и установяването на скоростта и посоката на неговото въртене. Получените данни ще позволят по-точно определяне на срока на падането на Тянгун-1.
Вече са получени някои важни данни.
"Скоростта на въртене се е увеличила до 2.2 градуса в секунда, което е един оборот около оста за две минути 43 секунди" - се казва в обясненията към видеото.
Едно от последните изображения на станцията, след като пое надолу преди да изгори в атмосферата на Земята, е на астрофизика Джанлука Маси (Gianluca Masi) от проекта Virtual Telescope Project.
We did ti again! Here it is a still how image of #Tiangong1 imaged by our team!https://t.co/DNIeoPukyZ pic.twitter.com/CpxUfJHlav
— Virtual Telescope (@VirtualTelescop) 29 март 2018 г.
Орбиталната станция Тянгун-1 е първият китайски космически апарат от този клас. Станцията представлява единичен модул. Дължината му е 10,4 метра, ширината (със соларните батерии) е 17 метра. Жилищният обем на орбиталната станция е 15 кубични метра.
В момента Китай продължава да експлоатира по-нова станция "Тянгун-2", която е подобрена версия на първата. Стартирането на "Тянгун-3" бе отменено по финансови причини. Сега усилията на китайските инженери са съсредоточени върху бъдещата мултимодулна орбитална станция.
В момента единствената функционираща мултимодулна космическа станция е МКС. В същото време, САЩ, Русия и редица други страни работят активно за създаване на нова голяма станция Lunar Orbital Platform-Gateway (известен преди като Deep Space Gateway). Строителството й може да завърши през първата половина на 2020 година.
Още по темата

Земята
На живо: Китайският спътник се разбива в Земята на 1 април (не е шега)

Космос
Какво трябва да направите, ако намерите парче от китайската космическа станция?

Земята
Вижте опасната зона, където може да падне китайската космическа станция на Земята

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари