
Екип астрономи, ръководен от Центъра за астрофизика Харвард&Смитсониън, е открил рядък обект далеч отвъд Нептун, от клас, известен като транснептунови обекти, който се движи в ритъм с гигантската планета. Този обект, наречен 2020 VN40, е първото потвърдено тяло, което обикаля около Слънцето веднъж на всеки десет обиколки, които Нептун завършва.
Това откритие помага на учените да разберат как се държат обектите във външната част на Слънчевата система и как са се озовали там. То подкрепя идеята, че много далечни обекти са временно "заловени" от гравитацията на Нептун, докато се носят из космоса.
Изследователите оценяват откритието като "голяма стъпка изучаването на външната част на Слънчевата система. "То показва, че дори много отдалечени региони, повлияни от Нептун, могат да съдържат обекти и ни дава нови насоки за това как е еволюирала Слънчевата система", коментира Розмари Пайк (Rosemary Pike), водещ изследовател от Центъра за астрофизика | Харвард&Смитсониън
Откритието е публикувано този месец в The Planetary Science Journal.
Откритието е направено чрез проучването Large inclination Distant Objects (LiDO), което е търсило необичайни обекти във външната част на Слънчевата система. За основните наблюдения е използван телескопът Canada-France-Hawaii, а за допълнителни наблюдения - обсерваторията Gemini и Magellan Baade.
Изследването е предназначено да търси тела с орбити, които се простират далеч над и под равнината на земната орбита около Слънцето, част от външната Слънчева система, която не е добре проучена.
Средното разстояние на обекта е около 140 пъти по-далеч от Слънцето, отколкото от Земята, и той следва много наклонена траектория около Слънчевата система.
Това, което прави 2020 VN40 още по-интересен, е как се движи в сравнение с Нептун. Повечето обекти с просто съотношение на продължителността на орбитата си спрямо продължителността на орбитата на Нептун винаги се приближават най-близо до Слънцето, когато Нептун е далеч.
За разлика от тях, 2020 VN40 се доближава най-много до Слънцето, когато Нептун е много близо, ако погледнете позициите им отгоре на Слънчевата система. Наклонът на орбитата на 2020 VN40 означава, че обектите всъщност не са близо, защото 2020 VN40 всъщност е далеч под Слънчевата система – те изглеждат близки само когато са обозначени с проекцията си върху равнината на орбитите на планетите от Слънчевата система. Всички други известни резонансни транснептунови обекти обикалят така, че избягват това подравняване при най-близкото си приближаване до Слънцето, дори в равнинна проекция.
Авторите определят "това ново движение е като откриването на скрит ритъм в песен, която си мислехме, че познаваме".
Тези открития показват, че силно наклонените орбити могат да доведат до нови и неочаквани видове движение. Проучването LiDO вече е открило над 140 далечни обекта и се очакват още открития от бъдещи проучвания. С телескопи като обсерваторията "Вера Рубин" учените се надяват да открият много повече обекти като 2020 VN40.
Справка: Rosemary E. Pike et al, LiDO: Discovery of a 10:1 Resonator with a Novel Libration State, The Planetary Science Journal (2025). DOI: 10.3847/PSJ/addd22
Източник: Rare distant object 2020 VN40 found in perfect sync with Neptune, Christine Buckley, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics
Още по темата

Космос
Нови системи двигатели за мисия до Седна, най-близкият обект от Облака на Оорт

Космос
Открита е нова планета джудже в нашата Слънчева система, далеч отвъд орбитата на Нептун

Космос
Това е първият намек за наличието на хипотетичната Девета планета

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици