Скоро двете автономни космически сонди Вояджър (Voyager) ще навлязат в напълно нов за наблюдение свят - междузвездното пространство. И в това ново приключение ще им помага орбиталният космически телескоп "Хъбъл", разказва статия в Nature.
Според телескопа на Вояджър му предстои да пресече богати на водород облаци.
Двете роботизирани сонди Вояджър 1 и Вояджър 2 изстрелян от НАСА през 1977 г. с цел изучаването на външната Слънчева система.
Вояджър 1 вече е напуснал Слънчевата система и от 2012 година е в междузвездното пространство. Той се намира на разстояние от около 20 милиарда километра от Земята. Известно е, че Вояджър 2 се намира все още в Слънчевата система, на призлизително 17 милиарда километра от нас.
Апаратите Вояджър се отдалечават от Сънчевата система в различни направления. Орбиталният телескоп Хъбъл събира информация за далечни звезди и може да даде някаква информация за свойствата на средата, в която ще се потопят "Вояджърите". Анализът на химически следи от примеси в излъчванията на звездите мопже да даде подробна информация за междузвездното пространство между "Хъбъл" и звезди.
Телескопът например е установил, че във водородните облаци се съдържа и известно количество по-тежки елементи като въглерод.
Според данните на Хъбъл, Вояджър 2 след няколко хиляди години ще навлезе в следващия облак, но не е ясно колко време е нужно за Вояджър 1.
Данните за материята в междузвездното пространство, получени от инструментите на Хъбъл са косвени, а "Вояджърите" ще дадат преки наблюдения за материала на облаците, през които ще мине, например за електронната им плътнопст.
Преките и косвените данни, получени от Хъбъл и Вояджър са важни за бъдещите мисии в междузвездното пространство като тази на Милнер и Хокинг към Кентавър Проксима Breakthrough Starshot.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари