Повърхността на Ариел, луна на ледения гигант Уран, е покрита със слой въглероден диоксид, който бе открит с космическия телескоп "Джеиймс Уеб". Поради приливните сили Ариел винаги гледа към Уран от една и съща страна и слоят въглероден диоксид е от страната, обърната към Уран.
Въпреки че Уран е двадесет пъти по-далече от Слънцето, отколкото Земята, изглежда, че и там въглеродният диоксид може да премине от замръзнало състояние в газ и да се изгуби в космоса. По този начин Ариел губи въглероден диоксид, но изглежда, че той непрекъснато се допълва. По-рано се смяташе, че въглеродният диоксид може да се попълва от нещо, наречено радиолиза, което включва взаимодействие между повърхността на Ариел и заредените частици в магнитосферата на Уран. Но скорошно проучване предполага, че наличието на подповърхностен течен океан е по-логично обяснение.
Ричард Картрайт (Richard Cartwright) и неговият екип от Лабораторията по приложна физика на "Джонс Хопкинс" (APL) в Лорел, Мериленд, са анализирали наблюденията на "Джеиймс Уеб" върху Ариел и откриват, че има допълнителен 10 мм слой въглероден диоксид от страната на Ариел, обърната към Уран. Открит е и въглероден окис.
Когато е по-топло от 30K, въглеродният окис става нестабилен и се разпада. На Ариел е 65K, така че не би трябвало да има въглероден окис, освен ако и той не се допълва. Екипът на Картрайт смята, че химическите процеси в подземен течен океан от вода под ледената кора на Ариел произвеждат въглероден оксид и диоксид, които могат да достигнат повърхността през пукнатини.
Спектрографският анализ показва, че може да има и минерали от въглерод, соли, които могат да се образуват само от взаимодействието между вода и скали. Това също е улика зам подземен океан.
Справка: Richard J. Cartwright et al, JWST Reveals CO Ice, Concentrated CO2 Deposits, and Evidence for Carbonates Potentially Sourced from Ariel’s Interior, The Astrophysical Journal Letters (2024).
Източник: Carbon oxides on Uranus' moon Ariel hint at hidden ocean, Webb telescope reveals, Jeremy Rehm, Johns Hopkins University
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари