От 2015 г. насам се наблюдават много гравитационни вълни от сблъскващи се черни дупки с детекторите LIGO - Virgo. Обаче никой от тях не открива електромагнитно излъчване, няма светлина, няма радиоизлъчване, няма никаква форма на ЕМ излъчване.
Но сега може би е открито изключение.
На 21 май 2019 г. е регистрирана гравитационна вълна, която преминава през Земята, пулсация на пространството, уловена от детекторите LIGO в САЩ и Virgo в Италия. Обозначена е като GW190521g (преди дни бе регистрирана друга вълна, GW190521r).
Отначало тя изглежда като една от многобройните „сливания на черни дупки“ само с гравитационни вълни и без ЕМ излъчване. Но както се оказва, физиците от Zwicky Transient Facility (ZTF, наречен на родения в България астрофизик Фриц Цвики) на Caltech от обсерваторията Palomar в близост до Сан Диего, забелязват и светлинен импулс, излъчен от двойката сливащи се черни дупки.
ZTF е автоматизиран телескоп, който сканира небето през нощта за евентуални изблици на светлина. В онази нощ на 21 май 2019 г. е наблюдавано изригване от квазара J1249+3449 (не е забелязано веднага, а след няколко месеца, когато изследователите преглеждат архивите). И точно това се оказва посоката, от която идва и гравитационната вълна. Така ZTF вижда светлина от двете сблъскващи се черни дупки.
„Тази супермасивна черна дупка се разраства от години преди този по-рязък светлинен изблик“, коментира Матю Греъм (Matthew Graham), астрономия в Caltech и участник в проекта ZTF. „Взривът е възникнал в точния времеви мащаб и на правилното място, съвпадайки със събитието на гравитационната вълна.“
Това е доста странно, тъй като черните дупки при сблъскване са много "чисти", те абсорбират своя акреционен диск години преди да се сблъскат и тъй като самите черни дупки не излъчват светлина и само такъв акреционен диск произвежда светлина, по принцип не се излъчва светлина.
Защо тогава GW190521g го прави?
Според астрономите, които го изследвали, двете черни дупки, всяка няколко десетки пъти по-масивна от Слънцето, са били разположени в акреционния диск на свръхмасивна черна дупка, активната свръхмасивна черна дупка в ядрото на квазара J1249+3449.
Когато двете сблъскващи се черни дупки се слият, огромният импулс и внезапното освобождаване на кинетична енергия на образуваната черна дупка могат да предизвикат реакция на газа в акреционния дискк. И това предизвикяа изригването на светлина, което се наблюдава от ZTF.
„Свръхмасивните черни дупки като тази произвеждат постоянно изблици на светлина. Те не са тихи обекти, но времето, размерът и местоположението на този светлинен импулс бяха впечатляващи”, разказва в изявление Манси Касливал (Mansi Kasliwal), доцент по астрономия в Caltech и съавтор на изследването.
Справка: Candidate Electromagnetic Counterpart to the Binary Black Hole Merger Gravitational-Wave Event S190521g*
M. J. Graham et al.
Phys. Rev. Lett. 124, 251102 – Published 25 June 2020, DOI: https://doi.org/10.1103/PhysRevLett.124.251102
Източник: Astronomers witness light produced by the merger of two black holes for first time, ZMEScience
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари