
Хроничната болка често е придружена от депресия и тревожност.
В коментар, публикуван в JAMA Network Open, Кърт Кронке (Kurt Kroenke), професор по медицина от Regenstrief Institute и Indiana University School of Medicine, обсъжда връзката между болката, най-честият симптом, за който хората посещават лекар, и депресията и тревожността, двете най-често срещани преобладаващите психични заболявания в световен мащаб. Той подчертава колко е важно да не се пренебрегват психологическите симптоми при пациенти, изпитващи болка.
"Една от причините за двупосочната връзка между болката и депресията, както и тревожността, е наличието на обратна връзка. Хората с болка не спят добре и произтичащата от тях умора се отразява на настроението им, което ги прави уязвими към депресия и тревожност. Наличието на проблеми с депресия или тревожност може да увеличи податливостта към болка.
"Също така областите в мозъка, които влияят на болката, която хората изпитват, са свързани с области, които регулират настроението, правейки физическите и психическите симптоми тясно свързани", отбелязва д-р Крьонке.
Подчертавайки, че успешното справяне с депресията и тревожността е свързано с намаляване на болката, той отбелязва, че лечението на болката може да не подобри депресията и тревожността в същата степен, но не отрича ползата от идентифицирането и лечението както на физически, така и на психологически симптоми.
"Симптомите на тялото и ума са чести спътници", коментира д-р Крьонке. "Но пациентите, които се обръщат към своя личен лекар за главоболие, болки в гърба или мускулите, краката или стомаха, често пренебрегват да споменат симптомите, обикновено свързани с депресия и тревожност, които също изпитват, като умора, липса на мотивация, нервност и настроение. И лекарите не винаги питат за симптоми извън тези, които са довели пациента в кабинета.
"Нелекувани или недостатъчно лекувани, тези емоционални симптоми могат да причинят дълготрайно страдание и влошено качество на живот. Ако клиницистите измерват и наблюдават както физическите, така и психическите симптоми, те ще бъдат по-способни и вероятно да ги лекуват. Но няма лабораторен тест или рентгенова снимка за тези симптоми. Не разполагаме с друг начин да измерим симптомите освен това, което пациентът ни казва, но скринингът и диагнозата са от решаващо значение за подобряване на резултатите за пациентите.
Д-р Крьонке е един от бащите и лидерите на развиващата се област на симптомологията и разработчик на няколко валидирани и широко използвани скали, които позволяват на клиницистите да използват обратна връзка от пациентите, за да измерват вида и тежестта на болката (PEG), депресията (PHQ-9), тревожността (GAD-7) и други симптоми, включително умора от рак (FSI-3) и риск от самоубийство (P-4). Тези кратки инструменти за измерване са преведени на повече от 100 езика.
Хората с тазива симптоми представляват половината от всички амбулаторни посещения за първична медицинска помощ. В обзорна статия, публикувана през 2014 г., д-р Крьонке и колеги съобщават, че един от всеки трима често срещани симптома няма ясно обяснение, основано на болестта. Сега се смята, че този процент е повече от 1:2, казва професорът.
Необходимостта от справяне както с физическите, така и с психологическите симптоми отдавна е призната, посочва д-р Крьонке, чиито инструменти за измерване помагат на лекарите да направят това. Той завършва коментара си на JAMA Network Open с илюстративен цитат от Овидий, "Не съм по-добре с ума, отколкото с тялото; когато и двете са болни, аз страдам двойно."
Справка: Improvements in Pain or Physical Function and Changes in Depression and Anxiety Symptoms
Kurt Kroenke, JAMA Netw Open. 2023;6(6):e2320474. doi:10.1001/jamanetworkopen.2023.20474
Източник: Symptoms of the body and the mind are frequent fellow travelers, Regenstrief Institute
Още по темата

Медицина
Популярни противовъзпалителни лекарства могат да причинят хронична болка

Животът
Тренировката на мускулите може да се бори с хроничните възпаления самостоятелно (видео)

Медицина
Дали не е време хипнозата да намери място в медицината?

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари