Преминаваме през два периода на бързи биомолекулни промени, средно на около 44 и 60 години

Времето върви предсказуемо, но биологичното стареене не става равномерно според ново проучване на медици от Станфорд

Offnews Последна промяна на 21 август 2024 в 13:18 3365 0

Ново проучване на Станфордския университет показва, че количеството на много от нашите молекули и микроорганизми драстично нараства или намалява през 40-те и 60-те години.

Кредит magicstudio.com/ai-art-generator

Ново проучване на Станфордския университет показва, че количеството на много от нашите молекули и микроорганизми драстично нараства или намалява през 40-те и 60-те години.

Ако някога сте усещали, че изведнъж всичко в тялото ви се разпада, може да не е въображение. Ново проучване на Станфордския университет показва, че количеството на много от нашите молекули и микроорганизми драстично нараства или намалява през 40-те и 60-те години.

Изследователите оценяват количеството на над сто хиляди различни молекули при хора на възраст от 25 до 75 години, както и техните микробиоми – бактериите, вирусите и гъбичките, които живеят вътре в нас и върху кожата ни – и откриват, че изобилието от повечето молекули и микроби не се променя постепенно. По-скоро преминаваме през два периода на бърза промяна по време на живота си, средно около 44 и 60 години. Статия, описваща тези открития, е публикувана наскоро в списание Nature Aging.

"Ние не се променяме постепенно с течение на времето, а претърпяваме някои наистина резки промени", отбелязва д-р Майкъл Снайдер (Michael Snyder), професор по генетика и главен автор на изследването. "Оказва се, че средата на 40-те е време на драматична промяна, както и началото на 60-те. И това е вярно, без значение какъв клас молекули се разглеждат."

Тези големи промени вероятно оказват влияние върху нашето здраве - броят на молекулите, свързани със сърдечно-съдовите заболявания, показва значителни промени и в двата момента, а тези, свързани с имунната функция, са се променили при хора в началото на 60-те.

Резки промени в количеството

Екипът на Снайдер от медици и генетици решават да разгледат скоростта на молекулярните и микробните промени от наблюдението, че рискът от развитие на много заболявания, свързани с възрастта, не нараства постепенно с годините. Например, рисковете от болестта на Алцхаймер и сърдечно-съдовите заболявания се повишават рязко в по-напреднала възраст, в сравнение с постепенно нарастване на риска при хората под 60 години.

Изследователите използват данни от 108 души, които са следвали, за да разберат по-добре биологията на стареенето. Минали прозрения от същата тази група доброволци включват откриването на четири различни "възрастови типа", показващи, че бъбреците, черният дроб, метаболизмът и имунната система на хората остаряват с различна скорост при различните хора.

Новото проучване анализира участниците, които даряват кръв и други биологични проби на всеки няколко месеца в продължение на няколко години. Учените проследяват много различни видове молекули в тези проби, включително РНК, протеини и метаболити, както и промени в микробиомите на участниците. Изследователите проследяват промените, свързани с възрастта, в повече от 135 000 различни молекули и микроби, за общо близо 250 милиарда различни точки от данни.

Те откриват, че хиляди молекули и микроби претърпяват промени в своето количество, увеличавайки се или намалявайки - около 81% от всички молекули, които са изследвали, показват нелинейни колебания в броя, което означава, че те се променят повече на определени възрасти. Тези трансформации се случват най-често в два периода от време: когато хората са в средата на 40-те и когато са в началото на 60-те.

Въпреки че много изследвания са фокусирани върху това как различните молекули се увеличават или намаляват с напредване на възрастта и как биологичната възраст може да се различава от хронологичната възраст, много малко е разглеждана скоростта на биологичното стареене. Това, че толкова много драматични промени се случват в началото на 60-те години, може би не е изненадващо, колментира Снайдер, тъй като е известно, че много рискове от заболявания, свързани с възрастта, и други свързани с възрастта явления се увеличават в този момент от живота.

Големият клъстер от промени в средата на 40-те години е донякъде изненадващ за учените. Първоначално те предполагат, че менопаузата или перименопаузата водят до големи промени при жените в тяхното проучване, изкривявайки цялата група. Но когато разделят проучвателната група по пол, откриват, че промяната се случва и при мъжете в средата на 40-те.

Това предполага, че докато менопаузата или перименопаузата може да допринесе за промените, наблюдавани при жените в средата на 40-те, вероятно има други, по-значими фактори, влияещи върху тези промени както при мъжете, така и при жените. Идентифицирането и изучаването на тези фактори трябва да бъде приоритет за бъдещи изследвания.

Промените могат да повлияят на здравето и риска от заболяване

При хора на 40 години са наблюдавани значителни промени в броя на молекулите, свързани с алкохола, кофеина и липидния метаболизъм; сърдечно-съдови заболявания; и кожата и мускулите. При тези на 60 години промените са свързани с метаболизма на въглехидратите и кофеина, имунната регулация, бъбречната функция, сърдечно-съдовите заболявания и кожата и мускулите.

Възможно е някои от тези промени да са свързани с начина на живот или поведенческите фактори, които се групират в тези възрастови групи, вместо да бъдат движени от биологични фактори, посочва Снайдер. Например дисфункция в метаболизма на алкохола може да е резултат от повишаване на консумацията на алкохол в средата на 40-те години на хората, често стресиращ период от живота.

Екипът планира да проучи двигателите на тези клъстери на промяна. Но каквито и да са техните причини, съществуването на тези клъстери сочи към необходимостта хората да обърнат внимание на здравето си, особено на 40-те и 60-те години, съветват изследователите. Това може да изглежда като увеличаване на физическите упражнения за защита на сърцето и поддържане на мускулна маса и на двете възрасти или намаляване на консумацията на алкохол през 40-те години, тъй като способността ви да метаболизирате алкохола се забавя.

"Силно вярвам, че трябва да се опитаме да коригираме начина си на живот, докато сме все още здрави", подчертава Снайдер.

Справка: Shen, X., Wang, C., Zhou, X. et al. Nonlinear dynamics of multi-omics profiles during human aging. Nat Aging (2024). https://doi.org/10.1038/s43587-024-00692-2 

Източник: Massive biomolecular shifts occur in our 40s and 60s, Stanford Medicine researchers find, Stanford Medicine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !