Възможна ли е деволюцията?
Ето как отговаря на този въпрос на независимата платформа за проверка на факти Metafact.io Доналд Макнайт (Donald McKnight), докторант по екология и еволюция в Университета „Джеймс Кук”:
Краткият отговор е "да", но трябва да бъде обяснен, защото понятието "деволюция" е много подвеждащо и прави предположения за еволюцията, които просто не са верни (това е термин, който е добре да не се използва).
Концепцията за "деволюцията" се основава на идеята, че еволюцията има посока, в този смисъл има деволюция, когато еволюцията върви "назад", но еволюцията няма посока.
Естественият отбор просто адаптира организмите към тяхната настояща среда, а това, което е полезно, може да се промени с промяната на средата. Еволюцията не върви в предварително определена посока.
Да вземем за пример пингвините.
На пръв поглед, пингвините са пример за "деволюция", защото птиците развиват способността да летят, която пингвините впоследствие губят.
Проблемът в това твърдение е, че в този случай "деволюцията" предполага, че полетът е крайната цел, към която се стреми еволюцията, което е неправилно.
За ранните предци на пингвините (т.е. първите птици) летенето е полезно и им помага да увеличат максимално способността си да оцелеят и размножават, така че се подкрепя от естествения отбор.
За разлика от тях, за пингвините летенето не е полезно, а е по-изгодно да си дебел, така че естественият отбор действа срещу летенето и се развиват характеристики, които правят възможен животът в студена среда..
Пингвините всъщност не са "деволюирали", те просто са се адаптирали към новата си среда, а в този конкретен случай, това означава да загубят способност, която преди това им е била полезна, но вече не е.
Така че, да, някои сложни характеристики може да се изгубят, но това не може да се опише като "деволюция".
Просто еволюцията си върши работата.