Свръхпроводимостта, от която очакваме да преобърне нашия свят със суперевтин ток, има голям проблем, защото засега изисква изключително ниски температури.
Една нова теория, която току-що бе потвърдена, може да скъси пътя до високотемпературната технология на свръхпроводимост.
Когато се охладят някои материали под определена критична температура, стават свръхпроводници. Те внезапно започват да пропускат ток с нулево съпротивление, благодарение на това, че електроните образуват двойки електрони с противоположни спинове и се движат през материала без отблъскване помежду си.
"Аз предположих, че такова поведение се случва, защото е налице необичаен фазов преход заради контурните токове, които текат в рамките на материала. Това бе много смела хипотеза, защото никога не е наблюдавано такова поведение ", заяви проф Чандра Варма, професор по физика и астрономия в Университета на Калифорния в Ривърсай, пред IFLScience.
Теорията, че формирането на двойки електрони с нулев спин се дължи на вътрешни електрически токове, за първи път е предложена през 1989 г. от проф Чандра Варма, а сега той и колегите му от Китай и Корея успешно са я доказали.
В експеримент, проведен в Националната лаборатория за свръхпроводимост в Пекин, е използван лазер за прецизно измерване на енергията на връзката между електроните. Стойностите са толкова точни, че позволяват да се докаже, че Варма е бил прав през цялото време. Резултатите са публикувани в последния брой на Science Advances.
Критичната температура за всички свръхпроводящи материали е все още значително под нулата, дори най-"горещите" свръхпроводници трябва да се охлаждат до температура от -70ºC.
"Благодарение на моята теория може да се предскажат точно параметрите, които даден материал трябва да има, за да получим по-високотемпературни свръхпроводници," заяви Варма. "Как могат химиците и експериментаторите (които ще направят тези материали) да постигнат тези параметри? Аз не мога да кажа, но теорията указва определени направления.