Наземните обсерватории са безсилни да откриват навреме потенциално опасни за нашата планета обекти, според оценката на астрономи, проверили възможностите на големите телескопи, водещи наблюденията си от Земята.
Изследването е публикувано като препринт в arXiv.org.
Изводите на екипа астрономи е на базата на анализ на статистиката на няколко радиообсерватории, включително обсерваторията на Аресибо (Пуерто Рико), Голдстоун (пустинята Мохаве, Калифорния, САЩ), радиотелескопа на Грийн Банк (Западна Вирджиния), 70-метровата DSS-43 антена в Канбера, и радиотелескопа Паркс (Нов Южен Уелс, Австралия).
Анализирана е относителната чувствителност на обсерваториите и броя на откритите близкопрелитащи до земята обекти (near-Earth asteroids - NEAs).
Оказва се, че откриването от наземните наблюдения на опасно близо прелитащи обекти е недостатъчно пълно и твърде късно.
През 2015 г. обсерваторията Аресибо и 70-метровия радиотелескоп на обсерватория Голдстоун заедно са успели да открият 276 уникални потенциално опасни обекти (съответно 253 и 131).
Като се комбинират данните от двете обсерватории, се оказва, че общо са открили 276 уникални NEAs. От тях с Аресибо са открити 95, а от Голдстоун - 39 или 38% и 30% от броя на всички обекти.
Около 50% от откритите астероиди имат абсолютна звездна величина > 25, което съответства на диаметри <~ 30м. Челябинският метеорит навлезе с диаметър около 20 метра в земната атмосфера.
Учените смятат, че тези данни показват, че се пропускат значителен брой потенциално опасни обекти и че е необходимо да се подобри чувствителността на наземните телескопи и да се обърне по-голямо внимание на наблюденията с орбитални телескопи. За съжаление дори един наземен телескоп ще засече NEAs, това вероятно ще бъде твърде късно, за да се реагира.