
Австрийски учени са установили, че раститението от вида Церопедия Сандерсън (Ceropegia sandersonii) привлича като опрашители месоядни мухи с помощта на миризмата на наранени пчели.
Резултатите от работата са представени в Current Biology.
C. sandersonii е многогодишно декоративно растение, често срещано в Южна Африка. Листата му имат затворена сърцевидна форма, а венчелистчетата образуват фуния. То се отнася към тези 4-6 процента от растенията, които използват за привличане на опрашители не феромони, а химическа мимикрия.
В новата публикация учените анализират механизма за привличане на опрашители на C. sandersonii. Наблюденията показват, че вместо пчели (Apis mellifera) или други насекоми растението използва за този месоядни мухи от рода Desmometopa. Последните живеят в съседство с други хищници, особено паяци и се хранят с мъртви пчели.
Авторите са проучили химическия състав на летливите вещества, които разпръсква C. sandersonii и ги сравняват с летливите вещества, които пчелите разпръскват, когато са в опасност. И двете съединения са смес от четири компонента: гераниол, 2-хептанон, 2-нонанол и (E)-2-октен-1-ол ацетат (geraniol, 2-heptanone, 2-nonanol, and (E)-2-octen-1-yl acetate).
Ceropegia sandersonii Mimics Attacked Honeybees to Attract Kleptoparasitic Flies for Pollination
Експериментите са показали че Desmometopa реагира на тези съединения по един и същи начин.
Когато попаднат в цветето и неоткривайки пчела, мухите се опитват да избягат, но сложната структура на растенията не им позволява да направят това бързо. В резултат тялото на насекомите се покриват с прашец, което допринася за по-нататъшното опрашване на C. sandersonii. Подчертава се, че комбинацията от летливи вещества е уникална за пчелите и растенията.
Според учените досега такъв механизъм за привличане на опрашители е бил неизвестен.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15919
1
07.10 2016 в 16:45
Последни коментари
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици
dolivo
Учени възпроизвеждат сияйното египетско синьо, озарявало гробниците на фараоните
dolivo
Революция в залесяването: Японски дронове с изкуствен интелект засаждат дръвчета 10 пъти по-бързо от хората
alabal
Най-старото живо същество на Земята: вид на 700 млн. години, който променя разбирането за еволюцията