Учени измериха суперизригване на Проксима Кентавър, видимо с просто око. То би могло да унищожи всяка известна форма на живот наоколо, съобщава Universe Today.
Откакто около тази най-близка до нас звезда бе открита през август 2016 г. планетата Proxima b, тя стана цел на много научни изследвания и източник на надежда да се открие живот на възможно най-достъпното за човечеството място извън Слънчевата система. Proxima b е не само най-близката извънслънчева планета, но тази земеподобна планета се движи в обитаемата зона на Проксима Кентавър.
Много от тези проучвания са съсредоточени върху това дали Proxima b може да задържи атмосфера и течна вода на повърхността си, предвид факта, че обикаля около звезда тип М (червено джудже). За съжаление, много от тези проучвания разкриват, че най-вероятно активността на червеното джудже ще е изключила възможността за условия за живот.
Новото изследване на международен екип учени на мощното изригване, публикувано наскоро онлайн, подтвърждава тази вероятност.
Откритото от Evryscope изригване на Proxima. The First Naked-Eye Superflare Detected from Proxima Centauri
Експлозията бе наблюдавана през март 2016 г. Тя повишава количеството видима светлина, излъчвана от Проксима Кентавър, 68 пъти и може да се забележи с невъоръжено човешко око. Това съответства на звездна величина от 6.8, което означава, че червеното джудже, обикновено невидимо без телескоп става слабо различима звезда. По време на експлозията е отделена енергия между 1030.6 и 1032.4 ерга, което е около 10 пъти повече от всяко друго регистрирано преди това избухване на тази звезда.
Според учените изригването може да унищожи 90% от озоновия слой на най-близката планета, а ултравиолетовата радиация е достатъчно интензивна, за да унищожи всякакви микроорганизми.
Суперизригването съвпадна с тримесечната кампания "Бледа червена точка", която за първи път разкри съществуването на Proxima b.