

Многомилиардният международен проект за експериментален термоядрен реактор ITER е разработен в края на 80-те години. През 2010 г. в Южна Франция започва строителството на колосалното съоръжение, през 2019 г. то трябваше да бъде завършено, а през 2020 г. учените планираха да започнат първите експерименти с плазма. Сега се оказва, че ще трябва да почакат още малко.
За неприятното забавяне при въвеждането в експлоатация на токамака се разбра след заседанието на Надзорния съвет на ITER, провело се на 19 ноември. Обявен е нов срок за завършване, който го отлага със шест години - до 2025 г. Освен това, ръководството на проекта се обърна към седемте страни-членки на международния консорциум ITER с искане за увеличаване на финансирането. Досега цената на проекта бе първо $ 12 милиарда, а след това се увеличи до 15 млрд. Сега, тази сума изглежда ще нарасне още.
Представителите на държавите, работещи по проекта (ЕС, Русия, Китай, Япония, Индия Южна Корея и САЩ) посрещнаха тези предложения не твърде оптимистично. Те заявиха, че ще проведат собствен анализ на графика на изпълнение на строителството и неговото финансиране, надявайки се да намерят начин да постигнат по-приемливи срокове и разходи. Така че, засега одобрение има само планът за действие за следващите години - 2016 и 2017 година.
"Делегатите подхождат много внимателно към работата си" - заяви по този повод представителят на Китай, заместник-министърът на науката и технологиите Цзянлин Цао (Jianlin Cao). - "Но ITER е съвършено нов феномен и успехът няма да е лесен".
Следващата такава среща е да се проведе през лятото на 2016.
ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor — Международен термоядрен експериментален реактор) е проект за термоядрен реактор, който позволява да се докаже и да проучи технологията на термоядрен синтез за мирни и търговски цели. Създателите на проекта смятат, че контролирането на енергията на термоядрения синтез може да стане в бъдеще и да бъде алтернатива на съвременните невъзобновяеми източници на енергия - газ, петрол и въглища.
Изследователите изтъкват безопасността, екологичността и достъпността на технологията на ITER в сравнение с конвенционалната енергия. По сложност проектът е сравним с Големия адронен колайдер. Реакторът включва повече от десет милиона компоненти.
Думата „токамак“ (съкр. от руския израз „ТОроидальная КАмера в МАгнитных Катушках“) е експериментално устройство с тороидална форма, т.е. подобна на кравай, в което се създава и удържа термоядрена плазма. Главната цел на провежданите експерименти е да се постигне управляем термоядрен синтез, който е един от най-перспективните варианти за бъдещ енергийн източник.
Още по темата

Технологии
Нов реактор в Германия може да предизвика революция в термоядрената енергетика

Технологии
15 прогнози от "Завръщане в бъдещето 2" за 2015, които не се сбъднаха

Физика
Кеше - новият Тесла или старият Остап Бендер

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
20.11 2015 в 17:45
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката