Да започнем годината с детокс – как детоксикацията с пробиотици помага и ни прави по-здрави

Offnews Последна промяна на 05 февруари 2025 в 00:00 1133 0

Кредит CC BY-NC-ND 4.0

Началото на всяка година започва след поредица от дни, в които сме се отдали на празнуване, а всеки празник неминуемо върви ръка за ръка с пищни угощения, прекомерна консумация на алкохол и ограничена физическа активност. Всички тези фактори накуп едва ли допринасят за най-оптималния старт на годината в здравословен аспект, затова е от съществено значение да се отнесем към тялото си с повишено внимание. Ето защо днес ще говорим за така популярния напоследък детокс: какво представлява детоксикацията с пробиотици, как да я изпълним правилно и какви са множеството ползи от нея?

Полагането на основите на една пълноценна в здравословно отношение година ще ни осигури едни щастливи дванадесет месеца, в които не само ще се радваме на здраво тяло, но и на подобрено ментално състояние. Може би с изненада ще установите, че в корена на общото ни благосъстояние стои здравето на нашите черва – оптималната функция на стомашно-чревния тракт е отправната точка, от която следва да започнем осъзнатата грижа за себе си. Нека разгледаме в детайли пътищата на детоксикацията и как чревното ни здраве полага основите.

Какво всъщност представлява детоксикацията?

Ние не живеем в изолирана среда – непрестанно сме изложени на дълъг списък от токсини, замърсители, канцерогени и патогени, с които се сблъскваме във въздуха, който дишаме, храната, която приемаме, и влиянието на околната среда. Срещата с тях е неизбежна, особено в днешния индустриализиран и урбанизиран свят. Ето защо телата ни са снабдени със собствени фини детоксикиращи механизми, постоянно грижещи се за изчистването на токсините от организма и извеждането им пълноценно от тялото. В противен случай здравето ни бързо би се влошило неимоверно и бихме се сблъскали с редица болестни процеси.

Пътищата, през които тялото ни извежда отровите от организма, са тясно обвързани с дейността и функцията на определени органи и системи. Черният ни дроб, белите дробове, бъбреците, кожата ни и червата ни са основните „герои“, които участват в процесите на детокс. Черният дроб филтрира кръвта ни и е отговорен за метаболизирането на множество отпадни вещества; чрез белите дробове и процесите на издишване и изкашляне се освобождаваме от патогени, попаднали в телата ни през дихателната ни система; работата на бъбреците е да филтрират непотребни вещества и да ги извеждат чрез урината; чрез потта кожата ни също непрестанно освобождава телата ни от токсините; червата ни пък, посредством чревния микробиом, се грижат за оптималната функция на отделителната ни система и изчистването на тялото чрез изпражненията.

Чревен микробиом и детоксикация

За да разясним по-добре процеса на детоксикация през червата, нека първо се спрем на това какво всъщност представлява чревният микробиом.

Под „микробиом“ разбираме съвкупността от микроорганизми, населяващи непрестанно нашите черва. По своята същност те биват най-разнообразни – гъбички, вируси и бактерии, и общият им брой надхвърля трилиони. Интересен факт е, че клетките на различни микроорганизми в нас са повече от броя на човешките ни клетки. С всички тях ние живеем в непрекъсната симбиоза: докато телата ни им осигуряват хранителни вещества и възможност за размножаване, те, от своя страна, участват в метаболизирането на различни витамини и минерали, синтезират хормони и невротрансмитери и регулират работата на имунната система. Микробиомът ни всъщност е дом на ентеричната ни нервна система – посредством блуждаещия нерв тя е в непрестанна връзка с централната нервна система и това е причината, поради която често червата ни биват наричани „втори мозък“.

Но всичко зависи от баланса на микроорганизмите в микробиома ни. Една част от тях условно окачествяваме като „полезни“, докато други – като „вредни“. Трети са „условни патогени“. Това означава, че в малки количества не могат да ни навредят, но ако броят им нарасне прекомерно, могат да причинят заболявания. Финото равновесие е всъщност онова, което осигурява здравето на нашите черва. Когато този баланс се наруши, т.е. когато „вредните“ бактерии вземат превес над „добрите“, се сблъскваме със състояние, известно като дисбиоза. Това се случва и когато разнообразието от различни микроорганизми драстично намалее. Тогава са налице редица неразположения като подут стомах, газове, запек или диария, болки и нередовно изхождане. Наруши ли се микробиомът, се нарушава и функцията на ентеричната нервна система, а оттам и една от основните функции на нашите черва – да участват пряко в детоксикацията на организма от отрови и непотребни вещества.

Добрата новина е, че съществуват начини, чрез които да възвърнем баланса между „добрите“ и „лошите“ бактерии в микробиома си – на помощ тук идват пробиотиците.

Как пробиотиците подпомагат процеса на детокс

Освен в киселото мляко, те се срещат и в множество естествено ферментирали храни като туршии, кисело зеле, кефир, кимчи и комбуча, както и под формата на пробиотични хранителни добавки. Това са щамове полезни бактерии, добити чрез процесите на ферментация и лиофилизация. Редовният прием на пробиотични бактерии осигурява здравето на нашите черва – освен че възвръщат баланса, те се грижат и за поддържането на здрави чревни мембрани, предотвратявайки състояния като чревна пропускливост (нарушение, при което през мембраните в кръвотока ни навлизат отпадни от храносмилането вещества и токсини). 

Ето някои от най-съществените ползи от приема на пробиотици за здравето на микробиома и подобрените механизми на детоксикация:

  • Балансират микробиома – насърчават растежа на „добрите“ бактерии, подпомагат изчистването от токсини и поддържат здрава чревната бариера;

  • Подкрепят работата на черния дроб – определени пробиотични щамове спомагат синтеза на ензими, подкрепящи чернодробната детоксикация, намаляват възпалението в черния дроб и участват в регенерацията на чернодробните клетки;

  • Пробиотиците редуцират възпалителните процеси в организма – 80% от имунната ни система се локализира в червата. Оптимално работещият микробиом регулира имунната функция и способства за потискане на провъзпалителните цитокини, пряко отговорни за наличието на хронично възпаление в тялото ни.

  • Спомагат по-доброто усвояване на нутриенти, пряко участващи в процеса на детоксикация – включително глутатион, витамини (като C и E) и антиоксиданти. Тези вещества играят съществена роля в неутрализирането на свободните радикали, защита на клетките от оксидативен стрес и подпомагане на ензимните системи в черния дроб, които разграждат и елиминират токсините от организма.

  • Подкрепят метаболизма и го ускоряват като насърчават по-бързото и всеобхватно елиминиране на токсините.

  • Помагат на имунната система по-качествено и ефективно да се справи с непрестанно навлизащите в организма ни токсини и вредни вещества от околната среда.

За да се облагодетелстваме от всички позитиви от приема на пробиотици обаче, е от съществено значение да подберем висококачествени добавки. Иновативната българска биотехнологична компания ПроЛакт има в портфолиото си два пробиотични продукта, чието действие е пряко насочено както към подобряването на микробиома, така и към подкрепа функциите на черния дробProLact probiotics е високотехнологична българска биотех компания, произвеждаща пробиотици от последно поколение чрез собствено разработената технология NextGen Microencapsulation.

Пробиотичната функционална храна ПроЛакт Детокс е създадена с уникален бленд от пробиотични щамове – Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, точно като в традиционното българско кисело мляко, които подпомагат естествените процеси на пречистване в организма. Тези полезни бактерии насърчават здравословния баланс в чревната микробиота, подобряват храносмилането и стимулират усвояването на хранителни вещества. С натуралния си състав, пробиотичната храна ProLact Detox е лесен начин да подпомогнете функциите на организма за по-добро пречистване.

Пробиотикът в капсули ПроЛакт Детокс+ комбинира мощното действие на пробиотичните бактерии Лактомбацилус Булгарикус и Стрептококус Термофилус с добавения силимарин – активна съставка в белия трън, известна със своите детоксикиращи свойства. Тази синергична формула подпомага чернодробните функции, насърчава регенерацията на чернодробните клетки и предпазва от оксидативен стрес. С висока концентрация на полезни бактерии, капсулите ProLact Detox+ възстановяват чревния микробиом и подобряват храносмилането, предоставяйки цялостна подкрепа за детоксикиране на организма.

В заключение

Детоксикацията е от ключово значение за цялостното ни здраве. При нарушаване на функцията ѝ организмът ни ще бъде непрестанно изложен на болестотворните влияния на отровите, патогените и токсините, навлизащи в телата ни ежедневно.

Пътищата на детоксикация са много и различни и, за да се осъществява тя оптимално и ефективно, е изключително важно да подкрепим адекватно функцията на черния дроб и стомашно-чревния тракт. Пробиотиците изиграват централна роля тук, тъй като връщат равновесието в микробиома и успешно ускоряват елиминирането на токсините. Ето защо, след жизнерадостното празнуване, логично предхождащо началото на всяка година, е важно да обърнем внимание на здравето си и да съсредоточим фокуса си върху осъществяването на качествен детокс. 

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини