
За втора поредна година родопската теснолинейка, пътуваща между Септември и Добринище, беше част от Европейската нощ на учените. Всеки, избрал сутрешната теснолинейка в съботния 28 септември, успя да задоволи любопитството си по различни научни теми, върху които работят младите учени.
Те отговаряха на въпроси и показаха колко необятна е науката и как засяга всяка област на живота – всичко това във вагоните на влак „Родопи”. Някои от учените са финалисти в българското издание на конкурса „Лаборатория за слава FameLab”, който е най-бързо разрастващият се конкурс за популяризиране на наука в света.
Тази година своята наука на борда на теснолинейката в участъка между градовете Септември и Добринище, представиха четирима млади учени.
Владимир Николов е палеонтолог и докторант в Националния природонаучен музей към БАН, инж. Ивайла Сопотенска е технолог по храните и научен редактор в Наука OFFNews, Калоян Генков е докторант във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, а Надежда Крастоянова е археозоолог в Националния природонаучен музей към БАН.
С помощта на Кристиян Ваклинов от ГС “За теснолинейката”, учените бяха в свои води на борда на влака с тесните релси и споделиха своите идеи за археологическите открития в България, ефективността на електрическия транспорт, палеонтологията и храните на бъдещето.
Цялата програма на Европейската нощ на учените можете да откриете тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл