
Научнопопулярна презентация на тема: "Как се променя климата във Варна и страната и какво се случва с Черно Море?" е първото публично събитие, организирано от фондация "Площад Наука".
Варненската организация “Площад Наука” ще проведе своята първа публична научнопопулярна презентация на 13 февруари (четвъртък) - Световен ден на радиото. Повод за събитието е темата на тазгодишния празник - измененията на климата. След края на работния ден, от 19:00ч., в бирария “Златната Овца”, д-р Емил Иванов от НИМХ - Варна и доц. д-р Преслав Пеев от Института по Океанология към БАН ще разкажат повече за климата в страната и Черноморското крайбрежие досега, какво очакваме в бъдеще и какви промени се наблюдават в биоразнообразието на Черно Море и как всичко това ще влияе на нас, жителите на Варна.
Събитието ще включва две кратки презентации до 30 минути, последвани от модерирана дискусия с въпроси от публиката.
Организаторите приканват всеки варненец, който се интересува от климатичните тенденции в града и състоянието на Черно Море, да посети събитието, за да почерпи информация и отговори на въпросите си директно от изследователите.
Билетите са достъпни през системите на bilet.bg. Специално за преподавателите по природни науки и география в града е предоставено намаление, за да се мотивира участието им, с цел да се разширят познанията им по тези важни въпроси, които често са предмет на STEM обучението в училище.
Повече за лекторите:
ас. д-р Емил Иванов доктор по Хидрология на сушата и водните ресурси. От 2015 г. ръководи Метеорологичната обсерватория в Русе, клон на НИМХ - Варна. Основните му задължения са да поддържа мрежата от метеостанции в областта, като събира и анализира данни за времето, но също и да извършва експертна и консултантска дейност с местните институции и земеделци. Поддържа блог с анализи и статии за конкретни синоптични събития, опасни явления и интересни метеорологични процеси в района на Русе.
Доц. д-р Преслав Пеев е родом от Варна, а научната си кариера започва през 2000 г. в секция “Морска геология и археология” към Института по Океанология на БАН, като от 2017 г. я оглавява. Научните му интереси са в областта на морската история и археология на Черно море и Средиземноморието, пристанищната система през вековете, геоархеологията. Ръководи и участва в редица международни и национални проекти и експедиции, както и автор на множество статии и други научни трудове. Отскоро е зам.-директор по международната дейност и връзки с обществото на Института.
Повече за организаторите: Площад Наука е новосъздадена фондация в обществена полза, чиято мисия е да повишава обществената информираност по редица важни теми, като повишава научните познания и стимулира критичното мислене на хората. Това се случва с популяризиране и комуникация на наука - предоставяне на научни данни по актуални въпроси на разбираем език и свързване на изследователи и граждани. Учредена е през Август 2024 г. в гр. Варна, от няколко млади ентусиасти, също с опит в комуникацията на наука, които целят да приближат научния свят по-близо до широката общественост и да предложат платформа за активен диалог на разбираем език между двете. Това е първото публично събитие от амбициозна програма на редовни месечни срещи със специалисти от различни сфери на науката и технологиите, а таргет са всички тези, които са завършили своето образование и се развиват в други специалности, но продължават да търсят нови знания и любопитни факти. С подобни събития организацията се стреми да провокира интерес и в тези, които не се интересуват често както от заобикалящата ги природна среда, така и отвъд границите на нашата малка планета.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?