Откритие, което радикално ще промени досегашните ни представи за физика, обяви ЦЕРН днес.
Специалистите от Големия адронен колайдер (LHC) потвърдиха, че са регистрирали слаб сигнал от близо 750 GeV, което е следа от разпад на тежка частица на два гама фотона.
Находката може да е свидетелство за наличието на втори бозон на Хигс, предсказано от разширението на Стандартния модел с Теорията на суперсиметрията. Според нея всяка частица има "суперпартньор" - частица със същите свойства, но много по-огромна маса и спин, който се различава с 1/2.
Това бе обявено по време на прякото предаване на конференцията на сайта на ЦЕРН, с която участници в експериментите CMS (Compact Muon Solenoid) и ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS) разказаха за последните постижения след рестарта на колайдера.
Накратко изнесените резултати от пресконференцията представя science20.
Необичайният пик от около 750 GeV е установен и от двата детектора - ATLAS и CMS. В първия експеримент, локалната статистическа значимост е 2.6 стандартно отклонение, а глобална статистическа значимост - 1.2 стандартно отклонение. Във втория детектор, локалната статистическата значимост е 3,6 стандартно отклонение, глобална статистическа значимост равна на 1,9 стандартно отклонение.
Във физиката резултатът се приема, ако статистическата значимост е със стандартно отклонение 5, т.е. вероятността за грешка е около 0.00005%.
Необичайният пик според ATLAS.
Пресконференцията на LHC се проведе 15-ти декември, 2015. На нея бе изнесена информация за първите резултати от експериментите след рестарта на ускорителя. От 16:00 часа до 16:40 часа българско време за откритията на CMS разказа Джим Олсън от Принстънския университет (САЩ), а 16:40 до 15:20 часа резултатите от ATLAS са представени от Маруми Кадо от Университета Paris-Sud 11.
Ако се потвърдят изнесените данни, това може да означава, че съществува в природата скаларна частица с маса около 700 GeV и че излизаме извън границите на Стандартния модел. Учените ще продължат проучването си и ще потвърдят или отхвърлят констатациите си.
Съвременните теории, като тази за Суперсиметрията, прогнозират съществуването на такива частици. Тази теория може да обясни възникването на бозона на Хигс - с участието на по-тежки суперсиметрични частици.
Вчера ви съобщихме за съмненията, че в са открили следи от частица с маса от 700 GeV.
Припомняме ви, че откриването през 2012 г. на Хигс бозон (с маса 125 GeV приблизително) бе основната цел на първия етап от експериментите в LHC. Целта на втората фаза е търсенето на физиката отвъд Стандартния модел като допълнителни Хигс бозони, суперсиметрични частици и прояви на скрити измерения.
Суперсиметрията е разширение на Стандартния модел на физиката, който описва основните частици на природата и техните взаимодействия.
Теорията на суперсиметрията запълва някои пропуски в модела и осигурява основа за обединяване силите на природата.
Според тази теория, всяка частица има по-масивен партньор. Така частицата - носител светлина - фотонът - ще има партньор, наречен фотино (photino). Кварките, градивен елемент на протоните и неутроните, ще имат партньор наричен скварк (squark).
Според теорията на суперсиметрията бозоните и фермионите са само проекции в нашия обикновен свят на един обект, живеещи в суперпространството.
Ето тук може да прочетете по-подробно за Теорията на суперсиметрията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16.12 2015 в 11:12
Второ тая втората частица засега я няма в никой модел даже и като маса. Свързването и с бозона на Хигс е съвсем произволно и трябва да се намерят още поне 2-3 различни частици и те достоверно да паснат на известните, за да се говори за суперсиметрия.
Последни коментари