Защо хората се придържат към убежденията си, дори когато им се представят неуспорими доказателства, че в голямата си част те са неверни? Това е комплексен въпрос, който няма прост отговор, разказва IFLScience.
Екип от учени от Университите в Рочестър, Ню Йорк, и Бъркли, Калифорния, има своя теория - убежденията на хората се затвърждават повече от реакциите, които получават от другите, отколкото от научната информация.
Предполага се, че отричащите глобалното затопляне не са убедени от научните изследвания по въпроса, а от това как хората реагират на тяхното мнение.
Проучването обхваща 500 човека над 18-годишна възраст. Участниците са помолени да разгледат колекция от геометрични фигури с различни цветове и да изберат тази, която може да се определи като "Дакси".
Такъв термин не съществува, така че няма значение какво ще отговорят участниците. Въпреки това учените им казват дали изборът им е бил правилен. Необходимо е още участниците в изследването да определят до каква степен са уверени, че това е "Дакси".
Тези, които успешно са посочили "Дакси" няколко пъти подред, отбелязват, че се чувстват по-уверени за бъдещите си решения. Това означава, че когато някой ти каже, че се справяш добре, независимо от факта, че мнението му няма никакво значение, той повдига увереността ти.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6005
3
21.09 2018 в 14:39
15914
2
11.09 2018 в 23:15
Но даже и там, където има реален проблем с репликацията - примерно в онкология или психология - личните мнения на хората в бели престилки са най-доброто което имаме към момента.
А за да отречеш нещо трябва доста повече от аргумента "това не може да бъде така никога" (по А. П. Чехов).
12107
1
11.09 2018 в 12:17
Последни коментари