
През 1980-те години в българската електроника се появяват редица разработки, много от които са напълно актуални за времето си. В тях се използват принципи и решения, които им позволяват да живеят и след разпадането на научната институция, която ги е конструирала. Едно от тях е Единната модулна система (ЕМС).
Човекът
Н. с. инж. Васил Владимиров Бояджиев е роден на 26.ІІІ.1952 г. в София. Завършва Автоматизация на производството във ВМЕИ Варна през 1977 г. Започва работа в Института по радиоелектроника (ИРЕ) в София. Занимава се с разработка на измервателни системи тип РИА, предназначени за технологичното оборудване на заводи в България (напр. Завод за електронна и нестандартна апаратура - Добрич) и чужбина. Инж. В. Бояджиев конструира периферно входно-изходно устройство тип РИА 37-05 за извеждане на информация от българската електронноизчислителна машина ИЗОТ 0310, а също и отделни уреди за измерване на параметри на интегрални схеми, успешно внедрени в работата на завод Оргтехника Силистра (където са произвеждани и българските електронни калкулатори).
През 1979 г. н. с. инж. Бояджиев става председател на Клуба за ТНТМ към ИРЕ. Така той получава възможност да осигури финансиране за по-нататъшни успешни разработки като телевизионни камери и т.н. Разработените 150 броя стереогониометри от ТНТМ клуба продължават да работят в студиата на БНР до ден-днешен. На изложението на ТНТМ в Пловдив, усилватели клас В + С са донесли златни медали на разработчиците. По-късно тези усилватели са произвеждани в легендарния завод Електроакустика Монтана (тогава Михайловград).
През 1982 г. на Пловдивския панаир колектив на ИРЕ с участието на н. с. инж. Бояджиев получава златен медал за цифрово устройство за проверка на печатни платки тип РИА 22-15 на базата на сигнатурен анализ. Инженерът предлага буферите на устройството да бъдат изпълнени изцяло с наличните интегрални схеми. На основата на това устройство е произвеждана апаратура за проверка на печатни платки на различни електронни устройства. През 1986 г. колектив с участието на инж. Бояджиев получава още един златен медал на Пловдивския панаир – този път за РИА-3503 - апаратура за проверка на касети, използвани в телефонна централа тип Квант, произвеждана в Благоевград. И в двата случая инж. Васил Бояджиев е човекът, който стои на стенда и представя качествата на разработената апаратура.
Система за динамичен контрол на печатни платки с TTL ИС тип РИА 22-15
Българският патент
През 1983 г. конструкторски колектив от ИРЕТ и ВМЕИ София, в който влизат доц. Васил Василев, инж. Васил Софиянски, инж. Борис Василев, инж Ангел Ангелов и инж. Йордан Странджалиев (ръководител на секция Нискочестотни усилватели в ИРЕТ) патентоват в Западна Германия, Япония и САЩ своя разработка - гама усилватели тип В + С. "Всъщност схемотехниката им би трябвало да се причисли към усилвателите клас Н, защото имат автоматично увеличаване на захранващите напрежения спрямо входния сигнал" – казва инж. Бояджиев. Той притежава копие на патента с надпис "с благодарност", подарен му от конструкторския колектив, който е показан на снимката по-долу. Разбира се, мястото, където ще се произвеждат такива усилватели, е завод Електроакустика Монтана.
Българските модулни усилвателни уредби
В началото на 1980-те г. в ИРЕТ започват да се проектират големи усилвателни системи, предназначени за износ за СССР. В един момент обаче тези уредби се оказват недотам гъвкави като брой модули за запис, възпроизвеждане и коригиране на звуковия сигнал. Налага се да се разработи нова стерео система, построена на модулен принцип – това е ЕМС 1000 (Единна модулна система). Смисълът е чрез наслагване на различни модули може да се достигне мощност от порядъка на много киловати, да се добавят много на брой входове – линейни, микрофон, коригиращи еквилайзери, радио и т.н. Тази система е универсална и може да се монтира на различни места – зали, гари, летища, стадиони, училища и т.н. – а и чрез модулността се постига по-ниска цена. За разработката на всеки модул отговарят отделни специалисти.
Както е видно от снимките, всички модули се подреждат във вид на 19-инчови "чекмеджета" (rack design), чиито релси са монтирани на масивна монтажна рамка. Рамката с входно-изходните модули заема последния "етаж" от монтажните стойки, а най-отдолу се разполагат мощните усилвателни стъпала, което позволява по-добро охлаждане, Все пак най-студеният въздух е в долната част на устройството. Над всяка монтажна рамка, усилвателен блок или блок еквилайзер се монтират охлаждащи панели, като във вариантите на уредби с повече от 3 усилвателни стъпала се разполагат отделни вентилационни блокове.
ЕМС 1000 започва да се произвежда в завод Електроакустика, където по това време ръководител на секция Нискочестотни усилватели е инж. Йордан Йорданов. ИРЕТ непрекъснато я модернизира и добавя нови модули, което е причината да се срещат снимки на "различни" ЕМС 1000. По-късно се пристъпва към разработката и на ЕМС 2000, която също се изнася и е монтирана в Театр имени Гоголя в Москва. При ЕМС 1000 блоковете са 5 на брой по 200 W. При ЕМС 2000 един усилвателен блок е с мощност 2 х 100 W и дава възможност за разделяне на каналите на ляв и десен, като така се осигурява стереоефект. Цялата уредба съдържа до 10 усилвателни блока, разпределени в два станока. Уредбата може да излъчва и стереосигнал.
Продажба
През 1991 г. завод Електроакустика Монтана спира производството на усилвателни уредби за износ за бившия Съветски съюз. Започва масова разпродажба на разработки, блокове, апаратура и т.н., за да може заводът да оцелее. Инж. Й. Йорданов се споразумява с германския производител на усилвателни уредби Dynacord да продаде патента, а той започва работа в българското подразделение на компанията. Представителите на западната фирма са изумени от произведеното и продадено количество усилвателни уредби в СССР през годините, а патентът, по който те са разработвани, е успешно използван в продукцията на Dynacord години наред. И до днес комуникационна и съобщителна техника се произвежда на модулен принцип, като това позволява бързото заменяне на дефектирал модул или цял блок, без да се нарушава работоспособността на техниката.
Антон Оруш, Sandacite.bg
Източници:
Сп. РТЕ бр. 1-1987
Снимки: Личен архив на инж. Васил Бояджиев
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12531
2
13.06 2016 в 08:34
15919
1
12.06 2016 в 23:34
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант