
Троянците и експлойтите са "любимите" вируси на българските компютри. Тези видове зловреден софтуер са най-разпространени у нас, показва 22-рият годишен доклад на Microsoft "Security Intelligence".
Изследването на Майкрософт показва, че повечето от атаките на зловреден софтуер у нас не успяват и са блокирани преди да нанесат щети.
Докладът на компанията за България обхваща последните две тримесечия на 2015-та и първите две на 2016-та година. Майкрософт ползва две различни мерни единици за измерване на вирусното разпространение.
Encounter rate - процентът компютри в България, които ползват антивирусна защита на Майкрософт в реално време, и са били заразени, независимо успешно или не.
Computers cleaned per mille, CCM - или т.нар. "инфекциозен рейт". Броят изчистени от вируси компютри на всеки 1000, използвайки безплатната антивирусна на Майкрософт MSRT.
От данните разбираме, че българските компютри, особено в последните две тримесечия на 2015-та, се движат над световните тенденции.
В началото и средата на 2016-та година обаче се наблюдава леко изравняване.
Най-често срещаните вируси
Троянците и т.нар. експлойти са най-разпространеният малуер, който вреди на българския компютърен потребител. Експлойтът е код или поредица от команди, които се възползват от уязвимости в компютърен софтуер или хардуер, като предизвикват в тях, нежелано или неочаквано поведение.
От данните за второто тримесечие на 2016-та научаваме, че близо 18% от атакуваните компютри, са нападнати от троянски коне. Малко под 4% са заразените от експлойти.
В световен мащаб България се движи отново над тенденциите. За същия период троянците са при 12% от заразените компютри, а експлойтите - под 2%.
Друго, което тормози българските компютри от изследването на Майкрософт, е нежеланият софутер, който често пъти се инсталира без знанието и желанието на потребителя.
Това са модификаторите на браузъри и софтуерните пакети. Сигурно ви се е случвало да инсталирате нещо и след това началната страница на браузъра ви да е нова и различна - това са модификаторите. А ако инсталирате програма и след това видите, че не е една, а са 10 - това са пакетите. Все нежелани, все досадни и често трудни за оправяне от потребителите без опит.
Близо 6% от атакуваните компютри са се сблъскали с модификатори, а 5% са се борили с пакетите. Тук отново сме над световните тенденции за второто тримесечие на 2016-та година.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката