Дърветата мигрират заради климата, но не им е за първи път

Ваня Милева Последна промяна на 24 юли 2024 в 00:00 1434 0

Бразилската атлантическа гора

Кредит Ferreiraandreza/Wikimedia Commons (CC 3.0)

Бразилската атлантическа гора

Дърветата в бразилската атлантическа гора са подложени на сложна миграция, докато планетата продължава да се сблъсква с последствията от покачващите се температури.

Ново проучване, публикувано в Journal of Vegetation Science, показва, че дърветата в бразилската атлантическа гора мигрират в отговор на променящия се климат. Простираща се на повече от 3000 километра по крайбрежието на Бразилия и навътре до Аржентина и Парагвай, гората е местообитание на огромен набор от растителни и животински видове.

Векове на обезлесяване и унищожаване на местообитания обаче са намалили горите с около 85%. Сега дървесните видове в тези планински гори се придвижват.

Някои бавно мигрират нагоре, за да избягат от жегата, а други дървета в равнинните гори мигрират надолу. Въпреки че движението на дърветата към по-подходящ климат е отдавна признат феномен, скоростта, с която се движат тези добре вкоренени растения, остана донякъде неизвестна.

Настоящата миграция не е ясна, тъй като върху нея влияят различни фактори, като конкуренцията между видовете и наличието на подходящи местообитания. По-младите дървета във високопланинските гори са по-адаптивни и се движат нагоре, което показва, че са по-добре подготвени да се справят с променящите се температури.

"Открихме, че различните видове се движат в различни посоки – в по-ниските гори дърветата се движат надолу по-често, отколкото нагоре, вероятно поради фактори, различни от температурата, като конкуренцията между видовете", обяснява водещият автор д-р Родриго Бергамин (Rodrigo Bergamin). "Въпреки това, в гората по-високо в планините, повечето видове се движат нагоре, тъй като температурите се повишават и подлесът става по-подходящ за онези дървета, които предпочитат топлите температури. Това може да означава, че видовете, които се нуждаят от по-ниски температури, са изложени на риск от изчезване със затоплянето на Земята.

Последиците от тази миграция са далечни. Тъй като дърветата се преместват в нови райони, те оставят след себе си деликатните екосистеми, които някога са поддържали. Това може да доведе до изчезване на видове, които не могат да се адаптират към променящите се условия.

Според проучването изследователите са изчислили температурните резултати за общност от 627 дървесни вида, живеещи на 96 различни места в бразилската атлантическа гора. Това им позволява да развият задълбочена картина на климатичния модел на гората.

"Видове от по-висока надморска височина обикновено са по-чувствителни към температурата и тези, които се нуждаят от студ, е по-вероятно да загубят конкуренцията при по-високи температури от видове, които предпочитат по-горещи температури", обяснява д-р Сандра Мюлер (Sandra Müller) от Федералния университет на Рио Гранде до Сул, и един от авторите на изследването.

Докато сегашното затопляне на планетата е безпрецедентно и представлява сериозна заплаха, дърветата се движат наоколо от милиони години. Например, преди около 14 000 години районите около Ню Йорк и Нова Англия са били покрити с огромни гори от смърчови дървета и по време на кратко застудяване от 2000 години тези смърчови дървета са се преместили и са били заменени от борови дървета. След това планетата се затопля и тези борове са изтласкани от широколистни дървета като бреза, клен и дъб.

Древните гори са се движели непрекъснато поради температурата и моделите на валежите, инфекциите и болестите, причинени от патогени и вредители, и дори масивните горски пожари, които биха променили пейзажа. Освен това ситуацията се усложнява допълнително от феномена, известен като парадокса на Рийд.

За първи път отбелязано от Клемент Рийд, палеоботаник, през 1899 г., има очевидно противоречие между наблюдаваната бърза миграция на растенията и очакваната бавна миграция, основана на генетична адаптация. По принцип дърветата мигрират твърде бързо, просто като растат, пускат семена и след това израстват отново. Тяхната генетична нужда да поддържат вида си жив, правейки копия на себе си чрез семена в специфична и по-щадяща климата посока, не обяснява колко бързо го правят всъщност. Нещо друго премества тези семена наблизо и на по-големи разстояния. Учените отбелязват, че други видове, като птици или дребни бозайници, помагат на дърветата да мигрират, но това би обяснило само малка част от миграциите на дърветата.

Учените все още са озадачени от парадокса на Рийд, но е ясно, че докато дърветата мигрират, те реагират на променящите се температури, взаимодействат с други видове и се адаптират към нови среди. Това сложно взаимодействие прави трудно да се предвидят точните последици от изменението на климата върху екосистемите.

В това ново проучване изследователите са загрижени, че затоплящата се планета ще направи миграцията на дърветата по-конкурента и на свой ред ще унищожи цели екосистеми. Въпреки че подобни фактори затрудняват прогнозите, все още има надежда. Проучванията показват, че преходът на горите или възстановяването на горите след обезпокояване е възможно, ако екологичните и земните разпоредби се прилагат ефективно. Като разбират условията, при които горите могат да се възстановят, политиците могат да разработят стратегии за защита и възстановяване на тези жизненоважни екосистеми.

Авторите отбелязват, че миграцията на бразилските атлантически горски дървета не е само местен проблем, а глобален. Като един от регионите с най-голямо биоразнообразие на Земята, неговото опазване е от решаващо значение за поддържането на здравето на планетата. Загубата на тази гора би имала далечни последици, включително загуба на улавянето на въглерода, ерозията на почвата и изселването на местните хора.

"Това проучване показа какво се случва в южната част на Атлантическата гора, но различни региони може да показват други тенденции", обяснява съавторът на изследването д-р Адриан Ескивел Муелберт (Adriane Esquivel Muelbert). "Сега събираме изследователи от целия биом, за да създадем голяма картина за това как тези гори реагират на глобалната промяна."

Справка: Elevational shifts in tree community composition in the Brazilian Atlantic Forest related to climate change; Rodrigo Scarton Bergamin, Vinicius Augusto Galvão Bastazini, Adriane Esquivel-Muelbert, Kauane Maiara Bordin, Joice Klipel, Vanderlei Júlio Debastiani et al; Journal of Vegetation Science, First published: 23 July 2024 https://doi.org/10.1111/jvs.13289 

Източник: Trees Are Now Moving Due to Climate Change, But It’s Not the First Time, The Debrief

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !