
През следващите 50 и повече години Слънцето вероятно ще навлезе в извънредно тиха фаза, каквато не сме виждали от началото на 18-ти век.
Косвен резултат от това може да се окаже свиването на магнитосферата и хелиосферата, което ще направи Земята по-чувствителна на силните геомагнитни бури и космическата радиация.
Като страничен ефект в средата на този век може да стане трудно наблюдаването на Северното сияние от ниски ширини, като например Великобритания, отбелязва сайтът Рhys.org.
Проучване, публикувано в Scientific Reports, изчислява промяната на слънчевите ветрове и активност въз основа на наблюденията на слънчевите петна в продължение на последните 400 години. Интензивността на слънчевите ветрове зависи от активността на Слънцето и слънчевите петна са добър показател за това. Колкото по-активно е Слънцето, толкова повече слънчеви петна можем да наблюдаваме.
Учените са се концентрирали върху проучването на активността по време на Maunder Minimum, период между 1645 и 1715 г., когато Слънцето е било на практика неактивно.
„Магнитната активност на Слънцето намалява и се увеличава на предсказуеми цикли, но също така има доказателство, че му предстои да намалее, вероятно в най-голяма степен за последните 300 години”, заявява водещият учен д-р Матю Оуенс (Mathew Owens) от Метеорологичния факултет на Университета в Рединг. „С намаляването на активността на Слънцето, слънчевите петна и коронарните изригвания ще стават все по-редки. Въпреки това, ако мащабно изригване достигне до Земята, то ще бъде много по-разрушително за електронните устройства, от които обществото в момента е толкова зависимо”, предупреждава д-р Оуенс.
Магнитосферата е балон/мехур от заредени частици, който обикаля Земята и е създаден от слънчевите ветрове и магнитното поле на нашата планета. При преминаването на Слънцето през неговите цикли магнитосферата също се променя. Намаляването на слънчевите ветрове ще свие магнитосферата и тя може вече да не бъде в състояние да ни предпази от някоя силна геомагнитна буря.
Намалелите слънчеви ветрове се очаква да свият с една трета и хелиосферата – голямото пространство от плазма, който се простира от Слънцето до отвъд Плутон. Този "балон", който помага на Земята да се предпази от вредната радиация от открития космос, още от 50-те години на миналия век е отслабен. Учените прогнозират скоростно намаляване на размера на хелиосферата в средата на 21 век. Собственото магнитно поле на Земята отразява част от космическата радиация, но зоните в близост до полюсите са по-уязвими, тъй като там магнитното поле е по-слабо.
Друга промяна ще настъпи в Северното сияние. „Феноменът ще се превърне в природно шоу, ограничено само до полярните региони поради липса на силата на слънчевите ветрове, които често правят сиянието видимо на ниски ширини”, обяснява д-р Оуенс.
Северно сияние. Soerfm / Wikimedia Commons , CC BY-SA
„Ако спадът на слънчевите петна продължи с това темпо, а данните от миналото предполагат, че именно това ще стане, ние ще наблюдаваме тези промени през следващите няколко десетилетия”, уточнява съавторът на изследването проф. Майк Локууд (Mike Lockwood), също от Университета в Рединг.
„Периодът Maunder Minimum в слънчевата активност често погрешно е посочван като причина за т.нар. Малка ледена епоха, когато градусите през зимата в Европа, а също така и по целия свят, са били по-ниски от средното”, продължава проф. Локууд. „Но Малката ледена епоха всъщност е започнала преди Maunder Minimum и е приключила след него. И нашите досегашни проучвания с Метеорологичната служба показват, че ефектите от наближаващия слънчев минимум няма да могат да надминат много по-значителните последствия на глобално затопляне от вредните емисии на Земята”, уточнява ученият.
Още по темата

Земята
Какво ще се случи, ако магнитните полюси на Земята разменят местата си (видео)

Космос
Учените наблюдават възможен сценарий за унищожаването на Земята от Слънцето

Космос
Апарат на НАСА ще премине през короната на Слънцето

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12090
1
06.02 2017 в 09:06
Последни коментари