Голямото тихоокеанско сметище не е точно такова, каквото евентуално си представяте. Това не е плаващ остров от боклуци с размер 3 пъти по-голям от Франция, на който може да се заселите, въпреки че вече има собствена валута (наречена Debris - "Отломки"), флаг и паспорти от рециклирана пластмаса... и дори граждани.
През 1997 г. капитан Чарлз Мур се прибира от състезание по ветроходство, когато той и екипажът му се натъкват на голяма зона от плаващи пластмасови отпадъци между бреговата линия на Калифорния и Хаваите в Северния тихоокеански гир, един от петте големи океански гира - и една от петте морски зони за натрупване на пластмаса.
След две години изследвания той се връща на мястото. Открива Голямото тихоокеанско сметище - водовъртеж от плаващи боклуци.
Преди няколко дни проектът "Почистване на океана" (The Ocean Cleanup - TOC) обяви амбициозния си план за действие и разходите за почистването на Голямото тихоокеанско сметище веднъж завинаги: 10 години и 7,5 милиарда щатски долара.
Флагът "Островите на боклука", изработен от LAD Bible Group с цел повишаване на осведомеността за Голямото тихоокеанско сметище. Кредит: The Ocean Cleanup
За да представим това огромно число в долари в разбираем контекст, миналата година Walmart е спечелил около 54 милиарда долара на месец. По същия начин Монако, място, което на пръв поглед е предназначено само за свръхбогатите, има годишен БВП от около 7,3 млрд. долара.
При все това от TOC заявяват също, че ако най-новите им технологични идеи се превърнат в работещи решения, те биха могли да съкратят сроковете и разходите за почистване приблизително наполовина - до пет години и 4 млрд. долара.
За пръв път се уточняват конкретна сума в долари и срокове, тъй като сметището плава в международни води и никога не е било "отговорност" на нито една държава и до голяма степен е било пренебрегвано.
Противно на начина, по който медиите може да са представяли Голямото тихоокеанско сметище в миналото, това не е гигантски масив плаващ боклук. Всъщност това е просто много боклук, който плува из океана в обща зона, оценявана на между 600 хил. до 1,6 млн. кв. км. Смята се, че в този район или в близост до него има около 80 000 тона отпадъци, които плават по повърхността на океана. Вероятно на океанското дъно има много повече.
Това са предимно трилиони парчета микропластмаса, но също така и купища и купища неща като рибарски мрежи, бутилки за вода за еднократна употреба, опаковки, тоалетни чинии, детски играчки, телевизори, футболни топки, гумени патета, използвани игли.
Част от множеството боклуци, извадени от Голямото тихоокеанско петно от боклуци от Ocean Cleanup. Кредит: The Ocean Cleanup
Той се е превърнал в такава постоянна част от водите на Тихия океан, че океанският живот или се е адаптирал към него, или е станал негова жертва. Мнозина са виждали тъжната морска костенурка със сламка, забита дълбоко в ноздрата ѝ, или пиленцата албатроси, които са били хранени с капачки от бутилки и запалки от незнаещите си родители.
Животните, които са се приспособили към нея - всъщност 46 различни вида - са преживели пътуването на живота си. Крайбрежни видове, които обикновено не се срещат в дълбоките води, като раци, ракообразни, морски анемони, миди, стриди и дори обикновени насекоми и паяци, живеещи на сушата, са намерени в открития океан, като се качват на тези изкуствени острови от боклук.
Тъй като пластмасата не е точно биоразградима, а се разпада на по-малки парчета - микропластмаса - от постоянното бомбардиране с ултравиолетови лъчи и вълнението на океанските вълни, това създава още по-голям проблем за усилията за почистване.
Трилиони парчета микропластмаса, плаващи в тихоокеанските води. Кредит: The Ocean Cleanup
Проблемът не е маловажен.
Организацията Ocean Cleanup е група с нестопанска цел, основана през 2013 г. с намерението да почисти Голямото тихоокеанско сметище. Към днешна дата тя твърди, че е събрала около 12 млн. кг боклук от водните екосистеми по света. 454 000 кг от тях са само от Голямото тихоокеанско сметище, което според групата е само половин 1% от общото количество.
Система 02 в сравнение със система 03 ... която е значително по-голяма. Кредит: The Ocean Cleanup
Организацията Ocean Cleanup е разработила метод за почистване, наречен Система 03 (тъй като това е третата итерация на нейната технология за почистване), за да почисти водите. Това е плаваща бариера с дължина 2,2 км, поставена между два плавателни съда, движещи се с темпото на ходене, която има екрани с дълбочина 4 м, за да улавя всички плаващи частици. Системата използва данни от наблюдението на океана и моделиране с изкуствен интелект, за да се насочи към зоните с най-висока плътност на пластмаса, за да бъде възможно най-ефективна.
This week we had our largest ever extraction from the Great Pacific Garbage Patch: 11,353 kg of plastic out of the ocean for good.
— The Ocean Cleanup (@TheOceanCleanup) August 11, 2023
As we transition to System 03, we see that increasing system size leads to bigger catches. pic.twitter.com/5UcrpATHbi
Системата 03 може да почисти площ от около 5 декара за пет секунди. Като се има предвид оценката на Голямото тихоокеанско сметище, че е "три пъти по-голямо от Франция" - с малко приблизителни сметки ще се получат близо 50 години работа при условие, че се работи със същата система и разбира се, сметището не се увеличава.
След като купчината пластмаса бъде събрана, всичко се изсипва в гигантски чувал, изтегля се на борда и се изхвърля на палубата, за да бъде сортирано и опаковано за рециклиране.
Мрежата на Ocean Cleanup позволява на морските обитатели да плуват безопасно през нея и около нея, докато се събират отпадъците
The Ocean Cleanup си партнира дори с компании като Kia, която вече е доставила първата си партида рециклирани пластмаси за производството на електромобили.
"Пластмасата по своята същност не е лош материал, но трябва да я използваме отговорно", коментира Боян Слат (Boyan Slat), основател и главен изпълнителен директор на The Ocean Project. "Ние демонстрираме как можем да превърнем замърсяването в решение, като пускаме на пазара приложения, които помагат за почистването на океаните."
TOC дори изработи няколко симпатични слънчеви очила от боклука на Голямото тихоокеанско сметище.
Слънчеви очила, изработени от океански боклук от проекта The Ocean Cleanup. Кредит: The Ocean Cleanup
Почистването на Тихия океан и изхвърлянето на Голямото тихоокеанско сметище в аналите на историята е наистина хубава цел. Но, както винаги, дали ще бъде постигната, зависи от наличието на пари.
Източник: The Ocean Cleanup
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари