
На Земята има само 128 кратери от удари на гигантски метеорити, казват авторите на статия в списание Earth and Planetary Science Letters.
Геофизиците Стефан Герхарт (Stefan Hergarten) и Томас Кенкман (Thomas Kenkmann) от Университета във Фрайбург са събрали данни за честотата на падане на астероидите и степента на ерозията на земната кора. След това са сравнили теоретичната картина на разпределението на кратери по повърхността на Земята с реалните геоложки данни. В науката се отчитат само кратери с диаметър повече от 6 километра.
Марс е осеян с повече от 300 000 кратера, издълбани от астероидни удари. Луната е покрита с повече от милион. Но повърхността на Земята, която непрекъснато ерозира от вятър и дъжд, крие своята история. Само 128 потвърдени кратери са били забелязани на повърхността на Земята.
Новото изследване показва, че този малък брой не е резултат от слабо търсене. Всички големи кратери по повърхността на планетата са открити, просто няма други.
Тези резултати вдъхват оптимизъм, казва Герхарт, това е изненадващо ниска цифра. Според него, от търсене на големи кратери трябва да се премине към по-малки. На Земята остават неизвестни около 350 кратери с диаметър 0.25-6 км.
Изчисленията на немските геофизици се потвърждават от фактите, защото през последните години, кратерите стават все по-малко и по-малко. През 2014 г. американски геолози, използвайки различна методология, заявиха, че всички възможни кратери с дизметър над 85км са намерени.
Новото изследване се фокусира единствено върху кратерите на повърхността на планетата. Знае се обаче за поне 60, погребани под плътен слой почва, скали и наноси. Сред тях е известният Чиксулуб (Chicxulub) в Мексиканския залив. За него се подозира, че астероидът, който го е направил, е причинил гибелта на динозаврите.
Още по темата

Космос
Касини показа два огромни кратера на спътника на Сатурн, Тетида

Скептик
Апокалипсисът се отлага. Кометата, която щеше да ни убие на 25 май, е умряла преждевременно

Земята
Има друг, по-дълбок огромен магмен резервоар под супервулкана Йелоустоун

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл