Това е една от най-интересните карти на Римската империя, правени някога, като всички детайли са внесени с помощта на съвременни изчислителни техники.
Тя показва как е изглеждала великата империя по време на периода на максималното си разрастване при управлението на Септимий Север, около 211 г. Както може да забележите, територията на римляните е обхващала голяма част от Европа, от Атлантическия океан до Уралските планини и от съвременна Шотландия до Сахара и Арабския залив.
В разцвета на имперската си мощ Рим е имал от 55 до 60 милиона поданици - т.е, заедно с жените, робите и другите класи под римска власт, които технически не са били считани за граждани. Като цяло това са 15% от населението на света по това време.
По-голямата част от населението на Римската империя е живеела близо до Средиземно море и императорската власт е насърчавала и защитавала морската търговия и морските комуникации между различните части на империята. Картата, направена от издателство Sardis Verlag, Германия, елегантно илюстрира някои от най-използваните морски търговски пътища. Не случайно всичките се съединяват по някое време към Рим. Изразът „всички пътища водят към Рим“ определено се корени в историята.
Въпреки че би могъл да бъде относително опасен, морският транспорт е бил много по-бърз от сухопътния превоз. Край Средиземно море е имало морски търговски империи повече от две хиляди години преди римското господство, но римляните са се постарали да пазят морето чисто от пирати и са построили фарове, както и големи и защитени пристанища в големите търговски градове, поддържани от тази търговия. Може да се каже, че съществуването на Римската империя зависи от единството на Средиземно море или, както го наричат римляните, Mare nostrum , „Нашето море“.
След смъртта на Септимий Север четиримата императори, които са го последвали, са били убити скоро след като са поели властта. По това време Рим се е превърнал в чудовище. Корупцията е разяждала империята и упадъкът продължил с кризата на трети век, когато империята е почти унищожена от гражданската война и чуждите нашественици.
Ето още няколко подробности, отбелязани на картата:
- Всички държави и провинции с точни граници и техните съответни столици,
- Независими племена и народи в околностите на Римската империя,
- Освен столиците, картата съдържа местоположенията на над 870 римски града и селища в рамките на Римската империя и над 90 града и селища извън империята,
- Щабовете на всички 33 активни легиона,
- Гранични бариери, като Стената на Адриан и лимесите на Германик - укрепления с дължина 550 км между Рейн и Дунав,
- 28-те основни и спомагателни бази на преторианския и провинциалния флот,
- Римска пътна мрежа с обща над 120 000 км,
- Кервански и търговски пътища,
- Основни морски пътища, включително времето за пътуване в Средиземноморския басейн,
- 90 кариери износители и 130+ мини,
Източник: What the Roman Empire looked like at its prime in one glorious map, ZMEScience
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8010
2
20.01 2021 в 00:45
12247
1
19.01 2021 в 13:36
Последни коментари