Как изглежда вавилонската карта на света - най-старата такава карта

Александър Пенов Последна промяна на 08 август 2024 в 00:00 4710 0

Вавилонска карта

Кредит YouTube

Вавилонската карта на света

Ако погледнем вавилонската карта на света, малцина от нас биха могли да я разпознаят такава, каквато е.

Но от друга страна, малцина от нас са като куратора на отдела за Близкия изток на Британския музей Ървинг Финкел, чиито огромни познания (и способността му да ги споделя убедително) го превърнаха в любимец на зрителите в канала на институцията в Youtube.

Във видеото "Кът на куратора" той предлага поглед отблизо към вавилонската карта на света - или по-скоро към фрагмента от глинена плочка от VIII или VII в. пр.н.е., който той и други експерти са определили, че съдържа част от най-старата съществуваща карта на познатия свят.

"Ако се вгледате внимателно, ще видите, че плоската повърхност на глината има двоен кръг", разказва Финкел. В кръга има клинописно писмо, което описва формата като "горчивата река", която обгражда познатия свят: древна Месопотамия или днешен Ирак.

Във вътрешността на кръга са изобразени река Ефрат и могъщият град Вавилон. Извън него учените са установили, че е имало поредица от осем триъгълника.

"Понякога хората казват, че това са острови, понякога - че са области, но в действителност почти сигурно са планини", които стоят "далеч отвъд познатия свят" и представляват за древните вавилонци "места, пълни с магия и загадки".

Измислянето на смислено обяснение на самата карта зависи от откриването през 90-те години на ХIХ век на един от тези триъгълници, които първоначално са се смятали за изгубени. Това се дължи на ентусиазма на една непрофесионалистка, студентка във вечерните курсове по клинопис на Финкел на име Едит Хорсли.

По време на една от седмичните си доброволчески смени в Британския музей тя заделя особено интригуващ глинен фрагмент. Щом го вижда, Финкел разбира точно на кой артефакт принадлежи.

След повторното прикрепване на парчето много неща си проличават, не на последно място и това, че картата е трябвало да показва далечното местоположение на изхвърления на брега (или по-скоро на планината) ковчег, построен от "вавилонската версия на Ной" - чието търсене продължава около девет хилядолетия по-късно.

Източник: An Introduction to The Babylonian Map of the World–the Oldest Known Map of the World, Open Culture

Виж още за:
Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !