12 "нови" вида облаци - включително редките вълнообразни (Undulatus asperatus) - са включени за първи път в дигиталното издание на Международния атлас на облаците (International Cloud Atlas), съобщи ВВС в днешния Световен ден на метеорологията.
Издаваният от XIX век атлас е глобален справочник за наблюдение и идентифициране на облаци, който последно е ревизиран през 1987 г. В новото му издание са въведени и облаци като volutus и контрейлс - следите от самолетите в атмосферата.
От първото си излизане през 1896 г. Международния атлас на облаците е важен инструмент за работещите в метеорологичните служби, авиацията и корабоплаването. Тогава той съдържа 28 цветни фотографии и установява подробни стандарти за класифициране на облаците.
Последното пълно издание е публикувано през 1975 г. с актуализация през 1987 г., и бързо се превръща в колекционерско.
Повечето имена на облаци съдържат латински представки и наставки, които, когато се комбинират, дават индикация за характера на облака. Те включват:
- Stratus/strato: плосък / на пластове и гладък
- Cumulus / cumulo: купест
- Cirrus / сиви: перест
- Nimbus / nimbo: дъждовен
- Alto: на средно ниво (макар и латински да означава високо)
Сега най-сетне атласът на облаците ще влезе в ерата на цифровите технологии и ще бъде достъпен за първи път в интернет.
Световната метеорологична организация (СМО), която е основана на днешната дата преди 67 години е органът, който публикува атласа и има последната дума за съдържанието му, включително за добавянето на "нови" облаци и облачни особености.
Този път са добавени 12 нови термина. Най-известният от тях е asperitas, който означава грубо на латински "вълнообразни" облаци, като на снимката горе и тази долу, които приличат на развълнувано море.
Облаци аsperatus над Нова Зеландия. Астрономическа снимка на деня. за 27 февруари 2013г. Снимка: Witta Priester
Този рядък вид облак с необичаен и смущаващ вид е предложен за включване в общата класификация на облаците през 2009 г. Предполага се, че тези облаци започнали да се появяват сравнително по-често в началото на XXI век и дори, че това е новопоявил се вид облак.
Въпреки заплашителния си вид, тези облаци не са придружени от урагани или бури.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари